10 dni do MŚ w Pruszkowie: wspomnienie Pucharu Świata w Pruszkowie

• Data publikacji: 17.02.2019, 11:07

Do mistrzostw świata w Pruszkowie pozostało tylko 10 dni. Przed najważniejszą imprezą sezonu przypomnijmy sobie wydarzenia z Pucharu Świata, czyli próby generalnej przed mistrzostwami.

Zawody mężczyzn

Puchar Świata w Pruszkowie odbył się w dniach 3-5 listopada 2017 roku w 8 konkurencjach u mężczyzn i w 9 u kobiet. Świetny start w sprincie zaliczył Mateusz Rudyk. W sezonie 2017/18 Polak wygrał klasyfikację generalną. Zawody w Pruszkowie rozpoczął od drugiego wyniku w kwalifikacjach, przez co w 1/16 finału miał wolny los. W 1/8 finału Rudyk zdecydowanie pokonał Quentina Lafargue'a, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od Ryana Owensa. Reprezentant Polski był już w strefie medalowej, a po zwycięstwie 2:0 w półfinale z Edwardem Dawkinsem zapewnił sobie przynajmniej srebrny medal. W finale Mateusz Rudyk musiał uznać wyższość Matthewa Glaetzera.

Również srebro w omnium zdobył Szymon Sajnok. Polak był 11. w scratchu, 1. w wyścigu tempowym i 2. w eliminacyjnym. Do wyścigu punktowego przystąpił z trzeciej pozycji. Ostatecznie Sajnok wyprzedził Claudio Imhofa i zajął drugie miejsce. Zdecydowanie triumfował Niklas Larsen. Duńczyk wyprzedził Szymona Sajnoka o 42 punkty. Wojciech Pszczolarski/Daniel Staniszewski zajęli 7. miejsce w madisonie, a wygrali Australijczycy Scotson i Meyer. Drużyna sprinterów nie awansowała do strefy medalowej, zajmując piątą pozycję. Triumfowali Holendrzy, którzy w finale pokonali Francuzów. Patryk Rajkowski finiszował na drugiej pozycji w małym finale keirinu. Złoty medal zdobył Matthijs Buchli. Ósme miejsce wywalczyła także drużyna. Po triumf sięgnęli kolarze z Wloch.

Scratch wygrał Robbe Ghys. Belg jako jedyny nadrobił okrążenie nad rywalami. Adrian Tekliński w koszulce mistrza świata zajął 6. pozycję. Nadrobione okrążenie pozwoliło także na zwycięstwo w wyścigu punktowym Nikicie Panassence. Alan Banaszek zajął 10. miejsce.

Zawody kobiet

Aż dwa medale dla naszego kraju zdobyła Justyna Kaczkowska. W Pruszkowie odbyła się jedyna runda w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Kaczkowska przed własną publicznością wygrała kwalifikacje oraz finał z Annemiek van Vleuten. Było to jedyne polskie zwycięstwo na pruszkowskim welodromie. Zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", a polska zawodniczka zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej. Justyna Kaczkowska była również blisko triumfu w scratchu. Na finiszu musiała uznać wyższość Rosjanki Marii Aweriny. Okrążenie nadrobiły cztery zawodniczki, a Kaczkowska pierwotnie była trzecia. Jednak relegowana została Brytyjka Neah Evans.

Puchar Świata w Pruszkowie należał do Kristiny Vogel. Niemka wygrała sprint indywidualny, drużynowy oraz keirin. Polska drużyna sprinterek była 10. W omnium Kirsten Wild wyprzedziła o dwa punkty Jennifer Valente. Madison wygrały Belgijki Lotte Kopecky i Jolien d'Hoore. Kopecky wygrała także wyścig punktowy, a Katarzyna Pawłowska zajęła 10. miejsce. Wyścig drużynowy wygrały Włoszki.