Narciarstwo alpejskie – MŚ: rekordowy triumf Shiffrin!

• Data publikacji: 16.02.2019, 15:42

Dziś w Are rywalizację zakończyły już alpejki. W slalomie triumfowała oczywiście dominatorka – Mikaela Shiffrin. Życiowy sukces osiągnęła Anna Swenn Larsson, a z medalem każdego koloru Szwecję opuści Petra Vlhova.

W pierwszym przejeździe najlepiej spisała się Wendy Holdener. Mistrzyni świata w kombinacji pokonała trasę w czasie 57,08 sekundy. Szwajcarka miała niewielką przewagę (0,11 sek.) nad Anną Swenn Larsson ze Szwecji. Mikaela Shiffrin, która stała przed szansą na zostanie pierwszą w historii alpejką z czterema złotymi medalami mistrzostw świata w slalomie z rzędu, była trzecia ze stratą 0,15 sekundy. Mniej niż sekundę traciły do Holdener jeszcze Katharina Liensberger, Petra Vlhova i Frida Hansdotter.

Kapitalnie w drugim przejeździe spisała się Petra Vlhova. Skutecznie zaatakowała i wskoczyła na podium. Złota w gigancie i srebrna w kombinacji Słowaczka dziś musiała się jednak zadowolić "tylko" brązem. Drugie miejsce zdołała obronić Anna Swenn-Larsson. Szwedka w swym przełomowym sezonie zdobyła pierwszy dla gospodarzy medal na tych mistrzostwach. To jej największy sukces w karierze, jednak nie pierwszy medal mistrzostw świata. W drużynie zdobyła już brąz w Beaver Creek w 2015 roku. Rekordowe czwarte z rzędu złoto zdobyła Mikaela Shiffrin. Amerykanka w drugim przejeździe pokazała klasę. Pokazała dlaczego od tylu lat dominuje w slalomie. O dużym pechu może mówić Wendy Holdener. Mistrzyni świata w kombinacji popełniła bardzo poważny błąd na początku trasy i spadła na dopiero 17. miejsce.

Ciekawostką jest fakt, iż po raz pierwszy od mistrzostw świata w Schladming (nota bene w Austrii) w 1982 roku, żadnej Austriaczce nie udało się zdobyć medalu w jakiejkolwiek konkurencji. Przed jutrzejszym slalomem mężczyzn, w którym Austriaccy kibice liczą na triumf Marcela Hirschera, reprezentanci tego kraju wciąż nie mają w Are złota. Srebrne medale zdobyli Vincent Kriechmayr w supergigancie, Hirscher w slalomie gigancie i drużyna, a brązowe Kriechmayr w zjeździe i Marco Schwarz w kombinacji.