EYOF 2019 - biegi: złoto! Monika Skinder z drugim medalem!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.02.2019, 14:50

Monika Skinder najlepsza w sprincie klasykiem w Sarajewie. W swojej koronnej konkurencji Polka pewnie sięgnęła po złoty medal EYOF. Reprezentacja Polski ma już w dorobku cztery krążki tej imprezy.

Monika Skinder nie zwalnia tempa i kontynuuje medalową passę. Po srebrze wywalczonym w mistrzostwach świata juniorów w sprincie i brązowym medalu EYOF w biegu dystansowym techniką klasyczną, nasza zawodniczka do swojej kolekcji dołożyła także krążek z najcenniejszego kruszcu – złoto Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Polka pewnie wygrała zmagania w sprincie klasykiem w Sarajewie.

Monika Skinder była faworytką do zwycięstwa. 17-latka z Tomaszowa Lubelskiego legitymowała się zdecydowanie najniższymi FIS-punktami na liście startowej, a wyniki uzyskiwane w tym sezonie w Pucharze Świata i juniorskim czempionacie stawiały ją w roli głównej kandydatki do złota. Najgroźniejsza rywalka – Rosjanka Aliona Baranowa – w MŚJ w Lahti zajęła w sprincie 14. miejsce.

Z roli faworytki Monika wywiązała się bardzo dobrze. W kwalifikacjach uzyskała drugi wynik, o 3 sekundy gorszy od Baranowej. Do ćwierćfinałów, z 28. czasem w stawce 78 juniorek, zakwalifikowała się także druga z Polek – Ewelina Kołodziej. Kamila Gąsienica i Karolina Kukuczka zostały sklasyfikowana w piątej i szóstej dziesiątce zmagań.

W fazie pucharowej zmagań Monika Skinder kontrolowała sytuację, nie szafując niepotrzebnie siłami. Najpierw pewnie awansowała do półfinału, a w nim na finiszu wyprzedziła dwie reprezentantki Norwegii i jako pierwsza minęła linię mety. Decydujący bieg toczył się pod dyktando Polki, która wygrała z dużą przewagą, potwierdzając, że w sprincie w gronie juniorek nie ma na nią mocnych. Srebro wywalczyła Baranowa, dla której jest to drugi medal w tym kolorze na EYOF-ie. Wcześniej Rosjanka stała na podium w biegu na 5 km łyżwą. Brązowy krążek w rywalizacji sprinterek trafił do Norweżki Sigrid Leseth Foeyen. Ewelina Kołodziej ukończyła zmagania na 24. miejscu.

Nieudany start w sprincie mają za sobą polscy juniorzy. Żaden z czterech reprezentantów Polski nie przebrnął kwalifikacji. Najbliżej awansu był Piotr Sobiczewski, który w stawce 90. sklasyfikowanych biegaczy zajął 37. pozycję. Złoty medal w gronie chłopców wywalczył Norweg Andreas Bergsland, który pokonał dwóch reprezentantów Rosji: Artioma Maksimowa i Siergieja Wołkowa.

Na zakończenie zmagań biegaczy narciarskich w piątek rozegrana zostanie sztafeta mieszana 4x5 km. Polacy wystąpią w składzie: Robert Bugara, Monika Skinder (zmiany techniką klasyczną) Sebastian Bryja i Ewelina Kołodziej (styl dowolny).

Złoto Moniki Skinder to czwarty medal reprezentacji Polski wywalczony w Sarajewie. Nasi młodzi zawodnicy mają w dorobku dwa krążki z najcenniejszego kruszcu i dwa brązowe medale. Oprócz Skinder medale zdobyli łyżwiarze na torze krótkim: Mateusz Krzemiński (złoto) i Magdalena Zych (brąz).