13 dni do MŚ w Pruszkowie: 10 lat minęło

• Data publikacji: 14.02.2019, 10:05

Mistrzostwa świata w Pruszkowie nie odbędą się po raz pierwszy. Polski tor gościł już światowy czempionat równo 10 lat temu. Przypomnijmy sobie, jak wówczas wyglądała rywalizacja.

W 2009 roku w Pruszkowie rozegrano mistrzostwa świata, a rok później odbyły się tutaj pierwsze w historii mistrzostwa Europy. Jednak skupimy się na tych ważniejszych zawodach. 10 lat temu Polacy nie zdobyli żadnego medalu. Drużyna sprinterów zajęła 5. miejsce. W jej składzie znaleźli się: Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Łukasz Kwiatkowski, którego niestety ostatnio pożegnaliśmy. Bielecki prawdopodobnie wystartuje również w mistrzostwach za dwa tygodnie. Podobnie będzie także w przypadku Adriana Teklińskiego. Mistrz świata z 2017 roku w Pruszkowie nie pojedzie w tej samej konkurencji, co 10 lat temu. Wówczas polski kolarz był jeszcze sprinterem i zajął 19. miejsce w wyścigu na 1 kilometr.

Kibice w Pruszkowie w 2009 roku byli świadkami ustanowienia dwóch rekordów świata. Dokonały tego Australijki Kaarle McCulloch i Anna Meares w sprincie drużynowym i Litwinka Simona Krupeckaite na 500 metrów na czas. Z tych zawodniczek w tym roku nie zobaczymy tylko Meares. 10 lat po ostatnich mistrzostwach do Pruszkowa wrócą także inni kolarze. W 2009 roku złote medale w sprincie indywidualnym i drużynowym zdobył Gregory Bauge. Srebro w sprincie drużynowym wywalczył Jason Kenny. Aż trzy medale zdobył Leigh Howard. Australijczyk wygrał omnium, zdobył srebro w madisonie i brąz w wyścigu drużynowym. Jego kompanem w madisonie był Cameron Meyer. Nie było niespodzianką, że australijski kolarz triumfował w wyścigu punktowym.