Olimpijskie przymiarki (10) - luty 2019
Photographer: Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

Olimpijskie przymiarki (10) - luty 2019

  • Dodał: Rafał Gawryński
  • Data publikacji: 13.02.2019, 14:58

W poprzednim miesiącu najważniejszą imprezą w kontekście kwalifikacji olimpijskich były Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn. Czempionat globu zwyciężyli Duńczycy i tym samym zapewnili sobie olimpijską kwalifikację.

 

Z tych samych mistrzostw zespoły z miejsc 2-7, czyli Norwegia, Francja, Niemcy, Szwecja, Chorwacja i Hiszpania zagwarantowały sobie awans do światowego turnieju kwalifikacyjnego. Ogólnie w światowym turnieju kwalifikacyjnym wystąpi dwanaście drużyn, które zostaną przydzielone do trzech grup. Z każdej grupy dwie najlepsze reprezentacje awansują na igrzyska.

 

Polacy w rankingach olimpijskich:

 

Golf

 

Sytuacja mężczyzn nadal się nie zmieniła i jest bardzo zła. Adrian Meronk zajmuje 581. miejsce, a Mateusz Gradecki jest 672. Ostatnim zawodnikiem z wirtualną kwalifikacją jest Argentyńczyk Julian Etulain, który zajmuje 328. miejsce.

 

Judo

 

Aktualnie nasza reprezentacja może wystawić na igrzyskach siódemkę judoków. Gdyby ranking olimpijski został zamknięty dziś to w Tokio reprezentowałyby nas Agata Perenc (-52 kg), Anna Borowska (-57 kg), Agata Ozdoba-Błach (-63 kg), Daria Pogorzelec (-70 kg), a w wadze -78 kg moglibyśmy wybierać pomiędzy Beatą Pacut a Paulą Kułagą. Wśród mężczyzn wirtualną kwalifikację na dzień dzisiejszy posiadają Damian Szwarnowiecki (-81 kg) oraz Maciej Sarnacki (+100 kg). Do wystawienia drużyny brakuje nam tylko zawodnika w wadze -73 kg. Aktualnie najwyżej sklasyfikowanym z Polaków w tej kategorii jest Michał Bartusik, który zajmuje 45. miejsce i do miejsca premiowanego awansem traci 256 punktów.

 

Karate

 

Liderką wirtualnego rankingu olimpijskiego jest Dorota Banaszczyk (-55 kg) i jest ona na dzień dzisiejszy jedyną naszą reprezentantką posiadającą kwalifikację. W kategorii (-61 kg) najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Sara Elwart, która zajmuje 29. miejsce, natomiast w kategorii (+61 kg) najlepszą z Polek jest Kinga Harast, jednak zajmuje ona odległą 177. pozycję. W żeńskim kata nie mamy sklasyfikowanej żadnej naszej reprezentantki.

 

Kolejny spadek w męskim kumite (-67 kg) ze 112. na 124. pozycję zanotował Miłosz Sobiecki. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w kategorii (-75 kg) gdzie najlepszym z Biało-Czerwonych jest Filip Vogt, który zajmuje bardzo odległą 162. pozycję. W kategorii (+75 kg) na 42. miejscu jest Michał Bąbos. W konkurencji kata z 27. na 31. miejsce spadł Bartosz Mączka.

 

Kolarstwo górskie

 

W bardzo dobrej sytuacji są nasze panie, które w rankingu olimpijskim zajmują aktualnie piąte miejsce, co pozwala nam na wystawienie dwóch reprezentantek podczas igrzysk. Na 16. miejscu w rankingu mężczyzn są polscy kolarze, a to oznacza, że na dzień dzisiejszy możemy wysłać jednego naszego reprezentanta do Tokio.

 

Kolarstwo szosowe

 

Od niedawna punkty do rankingu olimpijskiego zbierają kolarze i kolarki. Polacy aktualnie zajmują 36. miejsce, co daje im możliwość wystawienia jednego zawodnika. W rankingu kobiet na razie Polki nie figurują.

 

Kolarstwo torowe

 

Niestety nasza drużyna sprinterów spadła w rankingu z ósmego na dziewiąte miejsce, czyli pierwsze nie dające awansu na igrzyska, pomimo tego w sprincie jak również w keirinie mamy prawo wystawić maksymalną liczbę dwóch zawodników. W męskim madisonie i omnium nasza reprezentacja także na dzień dzisiejszy miałaby prawo występu w igrzyskach. W rankingu wyścigu drużynowego na dochodzenie Polacy spadli na 14. miejsce i nie zakwalifikowaliby się do Tokio.

 

Wśród pań nasza drużyna sprinterek zajmuje 10. miejsce, które nie daje prawa startu w igrzyskach, jednak w keirinie możemy liczyć na komplet dwóch kwalifikacji, ponieważ nasze panie zajmują w rankingu tej konkurencji 14. miejsce. W rankingu sprintu indywidualnego jesteśmy na 18. miejscu i nie możemy liczyć na kwalifikację w tej konkurencji. Jak również nie zakwalifikowalibyśmy się w konkurencji wyścigu drużynowego na dochodzenie. Wywalczylibyśmy natomiast kwalifikacje w madisonie i omnium.

 

Koszykówka 3x3

 

Nasza męska reprezentacja zajmuje aktualnie 13. miejsce, dzięki któremu zakwalifikowaliby się do światowego turnieju kwalifikacyjnego. Nasze panie natomiast wciąż zajmują miejsce nie pozwalające na awans do turnieju kwalifikacyjnego. Ostatnią reprezentacją, która wywalczyłaby awans jest zajmujący 20. miejsce Kazachstan.

 

Siatkówka plażowa

 

Awans z 25. na 18. pozycję zanotowała nasza męska para Jakub Szałankiewicz/Maciej Rudol. Najwyżej sklasyfikowana żeńska para Kinga Kołosińska/Katarzyna Kociołek natomiast spadła na 35. miejsce.

 

Taekwondo

 

Aleksandra Kowalczuk (+67 kg) utrzymała piątą pozycję, czyli ostatnią dającą kwalifikację olimpijską. Anika Godel-Chełmecka (-67 kg) awansowała na 21. miejsce, jednak jest 19. pod względem limitu kwalifikacji na dany kraj. W kategorii (-57 kg) Patrycja Adamkiewicz utrzymała 15. miejsce (13. pod względem limitu), natomiast słabiej wygląda sytuacja w kategorii (-49 kg), ponieważ najlepsza z Polek – Magdalena Rutkowska zajmuje dopiero 289. miejsce.

 

W męskim rankingu najlepiej wygląda dla nas kategoria (-68 kg) w której Jarosław Mecmajer jest 42. (22. pod względem limitu), a Karol Robak 43. W kategorii (-80 kg) Karol Hołubowicz jest 37. (29. pod względem limitu), natomiast w kategorii (+80 kg) najlepszym z Polaków jest Piotr Hatowski, który zajmuje 41. miejsce (27. pod względem limitu). Najsłabiej wygląda dla nas kategoria -58 kg w której najwyżej jest na 109. miejscu (53. pod względem limitu) Mateusz Nowak.

 

 

Tenis ziemny

 

Na igrzyskach w grach pojedynczych zagra 64 tenisistów i tenisistek, a kwalifikację można zdobyć głównie z rankingu. Aktualnie najwyżej plasującą się polską singlistką w rankingu WTA jest Magda Linette, która zajmuje 81. miejsce, ale ze względu na limity kwalifikacji jest 71., jednak do zakończenia kwalifikacji jeszcze długa droga i Magda z pewnością jest w stanie awansować w rankingu. Nie wolno lekceważyć także innych naszych tenisistek. Iga Świątek jest aktualnie na 141. miejscu w rankingu WTA, a Magdalena Fręch zajmuje 180. miejsce.

 

W rankingu ATP najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Hubert Hurkacz, który zajmuje 73. miejsce, ale uwzględniając limity krajowe jest 62. i na ten moment ma kwalifikację na igrzyska. Wyjechać do Tokio ma szansę także Kamil Majchrzak, który aktualnie jest na 156. miejscu.

 

Z deblowych rankingów do Tokio zakwalifikowaliby się Łukasz Kubot (9. miejsce w rankingu ATP) oraz Alicja Rosolska (25. miejsce w rankingu WTA). Szansę na kwalifikację olimpijską mają także wśród mężczyzn Marcin Matkowski (114. w rankingu ATP) oraz Szymon Walków, który ostatnio zanotował spory awans w rankingu i aktualnie jest 185. Natomiast w rankingu deblowym rankingu WTA Magda Linette jest 184., a Katarzyna Piter 194. Szans nie można także odbierać Pauli Kani, która wróciła po kontuzji i aktualnie odbudowuje swój ranking.

 

Luty z kwalifikacjami

 

Najważniejszym wydarzeniem dla polskich kibiców sportu w lutym będzie dwumecz naszych koszykarzy w kwalifikacjach Mistrzostw Świata. Przed dwoma ostatnimi meczami nasza reprezentacja zajmuje trzecie miejsce w swojej grupie eliminacyjnej i ma przewagę punktu nad Węgrami i dwóch punktów nad Chorwatami, a więc do awansu na Mistrzostwa Świata, które są także częścią kwalifikacji olimpijskich brakuje im jednego zwycięstwa.

 

Od 20 do 28 lutego na Pucharze Świata w Nowym Delhi o przepustki do Tokio po raz drugi będą walczyć strzelcy. Do zgarnięcia będą dwie przepustki w rywalizacji mężczyzn i kobiet w karabinie pneumatycznym w trzech pozycjach z 50 metrów (my już posiadamy kwalifikację u mężczyzn za sprawą Tomasza Bartnika), dwie kwalifikacje rozdane zostaną także w karabinie pneumatycznym z 10 metrów, pistolecie szybkostrzelnym z 25 metrów oraz w pistolecie pneumatycznym z 10 metrów.