EYOF 2019 - biathlon: pierwsze złoto dla Francuza, Polacy daleko

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 12.02.2019, 14:21

Francuz Eric Perrot - z jedną karną rundą za niecelny strzał - został pierwszym biathlonowym złotym medalistą Europejskiego Festiwalu Młodzeży Europy - EYOF 2019, który odbywa się w Sarajewie. Polacy zajęli odległe miejsca - najlepszym z nich był 33. Marcin Zawół.

Młodzi biathloniści często nie radzą sobie z presją - szczególnie na strzelnicy. Dziś bezbłędnym w tym elemencie był tylko Włoch Francesco Petit Jacques, ale zajął on 17. lokatę. Zwyciężył za to Francuz Eric Perrot, który w strzelaniu też spisał się nieźle, pudłując ledwie jeden raz w pozycji stojącej. Na drugim miejscu - mimo aż trzech karnych rund - przybiegł Słoweniec Lovro Planko i pewnie gdyby nie tak duża ilość niecelnych strzałów, to on zostałby pierwszym mistrzem EYOF 2019, bo do zwycięzcy stracił tylko 9,2 sekundy. Na najniższym stopniu podium znalazł się Rosjanin Ilia Anisimow z dwoma pudłami (+35,4).

Polacy nie mieli dziś swojego dnia. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Marcin Zawół, ale jego cztery pudła - jedno w pozycji leżąc i trzy w pozycji stojąc, dały dopiero 33. miejsce ze stratą 2:29,4 do Perrota. Trzy pozycje niżej uplasował się Kacper Rutkowski, który nieźle strzelał, bo zaliczył tylko po jednej karnej rundzie na każdej z prób, ale za to słabiej biegł i do zwycięzcy stracił 2:34,3. Na 49. miejscu uplasował się Grzegorz Dereń z czterema pudłami (+3:28,9), a najsłabszym z Polaków był dziś 61. Jan Guńka, który pudłował aż ośmiokrotnie (+4:05,8).

Trzeba podkreślić, że dzisiejsze zawody zostały opóźnione z powodu braku prądu. Start panów został przełożony z godziny 10:00 na 11:00. Również o godzinę - z 13:00 na 14:00 przesunięto bieg pań, w którym startują Daria Gembicka, Patrycja Stanek, Klaudia Topór, i Amelia Jęczmieniak.