EYOF 2019 – biegi: pierwszy dzień i pierwszy medal dla Polski!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 11.02.2019, 12:34

Pierwsza konkurencja medalowa na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Sarajewie i od razu podium dla reprezentantki Polski! Monika Skinder wywalczyła brązowy medal w biegu na 7.5 km stylem klasycznym dziewcząt. Jest to zarazem pierwszy w historii krążek polskiego biegacza narciarskiego w tej imprezie.

Świetnie rozpoczął się dla nas XIV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Sarajewie. Już w pierwszej rozegranej w stolicy Bośni i Hercegowiny konkurencji reprezentantka Polski wywalczyła medal. Monika Skinder – aktualna wicemistrzyni świata juniorek w sprincie – była jedną z faworytek do podium w biegu indywidualnym na 7.5 km techniką klasyczną.

Do rywalizacji przystąpiło 78 biegaczek poniżej 18 roku życia, w tym cztery polskie zawodniczki. Monika startowała jako szósta zawodniczka od końca, czyli w grupie potencjalnie najmocniejszych biegaczek. Wyścig zdominowały reprezentantki Szwajcarii, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Zdecydowanie najszybsza była dziś Anja Weber, a czas o pół minuty gorszy od koleżanki z reprezentacji zanotowała Nadja Kaelin. 48 sekund straty do Weber miała na mecie Monika Skinder, co dało jej trzecie miejsce i historyczny – bo pierwszy – medal polskiego biegacza narciarskiego na EYOF-ie. Tuż za podium wolniejsza od Skinder o 2 sekundy Niemka Germana Thannheimer oraz dwie zawodniczki z Norwegii: Margrethe Bergane i Linn Sofie Mohn.

Niezłe starty mają za sobą także Ewelina Kołodziej i Karolina Kukuczka, które zajęły lokaty w czołowej trzydziestce. Kołodziej była 23. ze stratą 3 minut do Weber, a Kukuczka uplasowała się sześć lokat niżej. Na 37. miejscu zmagania ukończyła Kamila Gąsienica.

Jutro w Sarajewie bieg dziewcząt na 5 km łyżwą. Justyna Kowalczyk w mediach społecznościowych podała informację, że Monika Skinder w nim nie wystartuje. W czwartek z kolei odbędzie się koronna konkurencja Polki – sprint klasykiem, w której Skinder będzie główną faworytką do złota.