Short track – PŚ: historyczny dla Polski sezon zakończony

• Data publikacji: 10.02.2019, 21:35

Historyczny dla Polski sezon Pucharu Świata w short tracku zakończony. Natalia Maliszewska odniosła triumf w klasyfikacji wyścigów na 500 metrów i zajęła drugie miejsce klasyfikacji ogólnej. Dziś jednak po raz drugi nie stanęła na podium swojego ulubionego dystansu.

Dzisiejszy wyścig na 500 metrów w Turynie wygrała Martina Valcepina. Reprezentantka gospodarzy wyprzedziła Brytyjkę Elise Christie oraz Amerykankę Maame Biney. Natalia Maliszewska tym razem odpadła już w półfinale. Polka "została" na starcie i zakończyła swój bieg na ostatnim 5. miejscu. W ostatniej rundzie repasaży odpadła Kamila Stormowska, a w pierwszej tychże Karolina Miłkowska.

1. Martina Valcepina (ITA) 43,643
2. Elise Chistie (GBR) 43,903
3. Maame Biney (USA) 44,010

U mężczyzn na tym dystansie dominowali Koreańczycy. Najszybszy był Lim Hyo-jun, który triumfował również w klasyfikacji generalnej tego dystansu, jak i ogólnej. Za nim uplasował się Kim Gun-woo. Na najniższym stopniu podium stanął Chińczyk Yu Sungnan. Łukasz Kuczyński odpadł z rywalizacji w ostatniej fazie repasaży. Zajął drugie miejsce w swoim wyścigu, minimalnie przegrywając awans do ćwierćfinału. Fazę wcześniej z rywalizacją pożegnał się Paweł Adamski, także nieznacznie przegrywając awans do kolejnej fazy. W preeliminacjach odpadł Szymon Wilczyk.

1. Lim Hyo-jun (KOR) 41,314
2. Kim Gun-woo (KOR) 41,666
3. Yu Songnan (CHN) 41,744

Na dystansie 1000 metrów najlepsza była dziś Kanadyjka Kim Boutin. Drugie miejsce zajęła Koreanka Choi Min-jeong, a trzecie kolejna reprezentantka Kanady – Alyson Charles. Nie startowała Suzanne Schulting, która mimo to zachowała pozycję liderki Pucharu Świata zarówno w klasyfikacji 1000 metrów, jak i ogółem. Nicole Mazur i Patrycja Maliszewska pożegnały się z rywalizacją w pierwszej fazie repasaży.

1. Kim Boutin (CAN) 1:32,508
2. Choi Min-jeong (KOR) 1:32,814
3. Alyson Charles (CAN) 1:32,891

W wyścigu mężczyzn na 1000 metrów podobnie jak na 500 m najlepsi byli reprezentanci Korei Południowej. Najlepszy był Hwang Dae-heon, a drugi najlepszy na tym dystansie w całym sezonie Park Ji-won. Trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Steven Dubois. Karol Nieścier odpadł w pierwszej fazie repasaży, a Mateusz Krzemiński na etapie preeliminacji.

1. Hwang Dae-heon (KOR) 1:27,257
2. Park Ji-won (KOR) 1:27,494
3. Steven Dubois (CAN) 1:27,583

Dziś odbyły się również sztafety. Wśród kobiet najlepsze były Holenderki. Drugie miejsce zajęły reprezentantki Włoch, a trzecie Rosjanki, które były najlepsze w całym sezonie. Polki w składzie Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nicole Mazur i Kamila Stormowska zajęły 3. miejsce w ćwierćfinale i na tym etapie zakończyły rywalizację.

1. Holandia 4:10,115
2. Włochy 4:11,021
3. Rosja 4:12,590

W biegach drużynowych mężczyzn najlepsi okazali się Rosjanie. Drugie miejsce wywalczyli reprezentanci Japonii, a na najniższym stopniu podium stanęli Włosi. Polacy w składzie Paweł Adamski, Mateusz Krzemiński, Łukasz Kuczyński i Szymon Wilczyk podobnie jak ich koleżanki odpadli na etapie ćwierćfinału. W klasyfikacji sezonowej wygrali Węgrzy.

1. Rosja 7:00,206
2. Japonia 7:00,703
3. Włochy 7:06,520

W sztafecie mieszanej również najlepsza była ekipa rosyjska, która zresztą wygrała w klasyfikacji sezonowej. Minimalnie pokonali Kanadyjczyków. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyli Amerykanie. Polacy w składzie Paweł Adamski, Natalia Maliszewska, Nicole Mazur i Szymon Wilczyk po zajęciu 3. miejsca w półfinale brali udział w finale B. Tam okazali się słabsi od ekipy węgierskiej.

1. Rosja 2:40,553
2. Kanada 2:40,614
3. Stany Zjednoczone 2:43,493