Kombinacja norweska - PŚ: Graabak najlepszy w Lahti, punkty Polaków

• Data publikacji: 10.02.2019, 21:05

W Lahti rozegrano kolejny konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Zwycięzcą dzisiejszych zawodów po pasjonującym finiszu został Norweg Joergen Graabak. Minimalnie gorszy okazał się Japończyk Akito Watabe. Trzecie miejsce zajął Austriak Mario Seidl. Pucharowe punkty zdobyli Szczepan Kupczak i Paweł Słowiok.

Na skoczni zawodnicy mieli korzystne warunki, wiatr wiał im pod narty. Najlepiej wykorzystał to Austriak Mario Seidl, który poszybował na 132 m i mocno odskoczył reszcie stawki. Nad drugim Akito Watabe miał 43 sekundy przewagi. Japończyk w swojej próbie uzyskał 124 metry. Trzecie miejsce po skoku na 122,5 m zajmował Norweg Espen Bjoernstad, który tracił 58 sekund. Niewiele do podium tracił drugi z Japończyków Hideaki Nagai, a także dobrze spisujący się w biegu Norweg Joergen Graabak.

W konkursie mieliśmy czterech reprezentantów Polski. Nie było zaskoczeniem, że w skokach najlepiej poradził sobie z nich Szczepan Kupczak. Zawodnik klubu AZS AWF Katowice w jednych ze słabszych warunkach z czołówki skoczył 119,5 m, co dało mu szóste miejsce ze stratą 1:18. Pozostali Polacy spisali się słabo. Paweł Słowiok uzyskując tylko 97,5 m sklasyfikowany został na 38. pozycji, a jego strata wynosiła 4:12. Cztery sekundy więcej tracił 39. po pierwszej części Adam Cieślar mimo, że skoczył dwa metry dalej od rodaka. Na ostatniej 41. pozycji skoki zakończył Paweł Twardosz, który skoczył 95 m.

Wyniki po skokach tutaj.

Mario Seidl nie należy do najlepszych biegaczy. Dlatego nawet tak duża przewaga nie wystarczyła do dowiezienia jej do końca. W mocną pogoń za nim rzucili się Akito Watabe i Joergen Graabak. Austriak próbował się z nimi utrzymać, ale nie wytrzymał ich tempa. Japończyk i Norweg stoczyli walkę o zwycięstwo między sobą. Doszło do pasjonującego finiszu, a obaj uzyskali ten sam czas. Fotofinisz pokazał jednak, że jako pierwszy linie mety przeciął Joergen Graabak i to on triumfował w Lahti. Akito Watabe musiał zadowolić się drugim miejscem. Na trzeciej pozycji do mety spokojnie dobiegł Mario Seidl. Za podium znalazło się jeszcze dwóch Norwegów. Na czwartej lokacie uplasował się Espen Bjoernstad, a na piątej Magnus Krog.

W biegu Szczepan Kupczak zaliczył spadek w klasyfikacji, ale po raz kolejny w tym sezonie zdobył punkty Pucharu Świata. Tym razem zakończył rywalizację na 18. miejscu. Świetnie na trasie zaprezentował się Paweł Słowiok, który uzyskał 11. czas biegu. Pozwoliło mu to awansować na 28. miejsce. Niewiele poprawił się Adam Cieślar, który zakończył zawody na 36. pozycji. Ostatnie 41. miejsce zajął Paweł Twardosz.