Łyżwiarstwo figurowe: Shoma Uno ze złotem i rekordem życiowym

• Data publikacji: 10.02.2019, 11:41

Rywalizację wśród solistów wygrał pochodzący z Japonii Shoma Uno, który programem dowolnym ustanowił nowy rekord życiowy. Japończyk, który po programie krótkim zajmował czwartą pozycję niemal bezbłędnym programem pokonał rywali i sięgnął po pierwsze w swojej karierze złoto na zawodach tej rangi. Vincent Zhou, który na półmetku rywalizacji był liderem ostatecznie zakończył Mistrzostwa Czterech Kontynentów z brązowym medalem. Srebro trafiło w ręce awansującego z trzeciej pozycji na drugą Chińczyka Boyang Jina.

Walka o medale Mistrzostw Czterech Kontynentów podobnie jak u solistek, u solistów również była zaciętą rywalizacją o miejsce na podium. Najlepszy okazał być się Japończyk Shoma Uno, który zdobył swoje pierwsze złoto podczas zawodów tej rangi. To nie jedyna historyczna chwila, bowiem Uno zarówno programem dowolnym (197.36 pkt), jak i w łącznej ocenie sędziowskiej (289.12 pkt) ustanowił nowy rekord życiowy. Srebrny mistrz olimpijski z Pjongczangu przed publicznością zgromadzoną w Anaheim zaprezentował się do „Sonaty Moolight” prezentując wachlarz skoków m.in. trzy skoki z czterema obrotami oraz sześć z trzema obrotami. Sędziowie docenili piruety oraz sekwencję kroków oceniając je na czwarty poziom trudności.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, jak wykonałem program dowolny i zdobyłem pierwsze miejsce. To mój pierwszy złoty medal na zawodach tak dużej rangi”. – powiedział srebrny mistrz olimpijski z Pjongczangu.

Srebro wywalczył Chińczyk Boyang Jin, który awansował z trzeciej pozycji po programie krótkim na drugi stopień podium. Dwukrotny brązowy mistrz świata programem dowolnym ustanowił nowy rekord sezonu zdobywając 181.34 pkt. Boyang Jin podobnie jak Shoma Uno wykonał trzy skoki z czterema obrotami, jedynie poczwórnego lutza Chińczyk wylądował na dwie nogi. Poza tym zaprezentował sześć czysto wykonanych skoków z trzema obrotami, a także sekwencję kroków ocenioną na czwarty poziom trudności. Jak sam powiedział: „Podsumowując, jestem zadowolony, w obu programach było niewiele błędów”.

Lider do złota po programie krótkim Amerykanin Vincent Zhou ostatecznie zdobył brązowy medal. Do programu dowolnego wkradło się kilka błędów m.in. potknięcie przy lądowaniu z potrójnego axla. Jak powiedział mistrz świata juniorów 2017 - „Oczekuję, że poprawię się jeszcze bardziej. Chcę aby moje występy były czymś, z czego każdy może się cieszyć, ponieważ publiczność uwielbia oglądać dobre programy” .