Alpen Cup: Dominik Bury na podium

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 09.02.2019, 22:10

Nie na każde międzynarodowe zawody w biegach narciarskich PZN wysyła swoich zawodników, tym razem jednak do Planicy pojechało dwóch Polaków: Dominik Bury oraz Michał Skowron. Rywalizacja trwa od piątku, ale dotychczas najwięcej radości przysporzył nam dzisiejszy bieg na 15 kilometrów gdzie Bury stanął na najniższym stopniu podium.

Na rozpoczęcie trzydniowych zawodów rozegrano sprinty techniką łyżwową. Wśród kobiet do lat 20 najszybsza w finale była Niemka Anna Dietze, u starszych roczników pierwsza finiszowała Włoszka Debertolis. Przedstawiciel Francji okazał się bezkonkurencyjny u mężczyzn w kategorii wiekowej U-20 (był nim pokazujący się w tym sezonie ze świetnej strony Jules Chappaz), nas siłą rzeczy najbardziej interesowała rywalizacja open panów. Tutaj w kwalifikacjach Dominik Bury był 11, ponad sekundę od miejsca gwarantującego awans do dalszych zmagań był Michał Skowron. Niestety formy lepszemu z pary Polaków nie wystarczyło na awans do półfinału, ostatecznie zajął on przyzwoite 15. miejsce. W końcowej rozgrywce najszybszy był Włoch Claudio Muller, wyprzedził on Francuza Manciniego i swojego rodaka Gabrielliego.

Dużo lepszym dniem dla naszych okazała się jednak sobota. Start zawodów z Polakami był ostatnim punktem programu, wcześniej na krótszych dystansach walczyły panie i młodsi koledzy. Wraz ze zmianą liczby kilometrów do pokonania zmieniła się także technika obowiązująca na trasie biegu, tutaj należało posługiwać się "klasykiem". Na 5 kilometrów pań do lat 20 zwyciężyła Niemka Lohmann, na dwa razy dłuższym dystansie w kategorii open wygrała Włoszka Scardoni. U młodszych męskich roczników wyczyn z dnia poprzedniego powtórzył Chappaz. Najważniejszy bieg miał długość 15 kilometrów, a bezapelacyjnie najlepszy był tutaj znany kibicom Pucharu Świata Kazach Alexey Poltoranin, który o 47 sekund wyprzedził Estończyka Tammjarva. Chrapkę na najniższy stopień podium miało aż czterech zawodników, ale w końcówce najwięcej sił zachował Dominik Bury. Trochę gorzej niż dzień wcześniej poszło Michałowi Skowronowi, który tym razem zameldował się na 55. miejscu.

W niedzielę biegacze wystartują w biegach ze startu wspólnego.