Kaja Ziomek z rekordem i 11. miejscem na MŚ!

• Data publikacji: 08.02.2019, 19:46

W drugim dniu mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim rozegrano sprinty oraz wyścigi drużynowe. Świetny występ zanotowała Kaja Ziomek.

W biegu na 500 metrów kobiet, otwierającym drugi dzień rywalizacji na słynnym torze w niemieckim Inzell wystartowały 24. zawodniczki, w tym Kaja Ziomek. Olimpijka z Pjongczangu, gdzie zajęła 25. miejsce na najkrótszym z dystansów pobiegła dziś świetnie. Wynikiem 38.05 pobiła nie tylko rekord życiowy, ale ustanowiła też najlepszy wynik w historii polskiego łyżwiarstwa. Poprzedni rekord, należący do ponad roku do Natali Czerwonki, poprawiła o blisko 0.8 sekundy. Polka, mająca 21 lat, długo utrzymywała się w ścisłej czołówce zawodów. Ostatecznie zajęła bardzo dobre, 11. miejsce.

Tytuł mistrzowski dość niespodziewanie wywalczyła Austriaczka Vanessa Herzog, która wynikiem 37.12 poprawiła swoją życiówkę. Drugie miejsce dla mistrzyni olimpijskiej, faworytki zawodów Nao Kodairy, a brąz dla jej rodaczki, Konami Sogi. Japonki straciły do triumfatorki odpowiednio 0.07 i 0.48 sek. Poza podium znalazły się Rosjanki.

1.Vanessa Herzog (Austria) 37.12

2. Nao Kodaira (Japonia) 37.20

3. Konami Soga (Japonia) 37.60

...

11. Kaja Ziomek 38.09

Bliski powtórzenia wyniku swojej koleżanki był Artur Waś, Nasz najlepszy sprinter zajął ostatecznie 12. miejsce z czasem 34.72, tracąc do triumfatora, Rosjanina Ruslana Murashova dokładnie pół sekundy. Artur Nogal był 14. z czasem 34.80, a Piotr Michalski - 18. (34.92). Murashov minimalnie wyprzedił Norwega Havarda Lorentzena i swojego rodaka Viktora Mushktakova. Koalicja holenderska i azjatycka poza podium.

18. Piotr Michalski 34.92

Po sprintach przyszedł czas na wyścigi drużynowe. Z racji startu Polek bardziej interesował nas wyścig pań, choć czasy, kiedy Polki bywały faworytkami do podium już minęły. Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Katarzyna Bosiek pojechały na miarę swoich możliwości. W bezpośrednim wyścigu pokonały Włoszki, okazały się też szybsze od Amerykanek i sklasyfikowane zostały na szóstym miejscu, oddającym wiernie ich pozycję w światowej hierarchii. Złoto dla Japonek, które wyprzedziły o 0.42 sek Holenderki i blisko 2 sekundy Rosjanki.

1.Japonia 2:55.78

2. Holandia 2:56.20

3. Rosja 2:57.72

...

6. Polska 3:05.33

W wyścigu mężczyzn bez niespodzianki - Holendrzy zdeklasowali rywali, wyprzedzając drugich Norwegów o ponad 2 sekundy, a trzecich Rosjan o blisko 3. Polacy nie startowali.