Biegi narciarskie - Slavic Cup: sprawdzian formy w Zakopanem

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.02.2019, 15:50

Dwudniowe zawody rangi Pucharu Kontynentalnego Slavic Cup były dla polskich kadrowiczów z różnych kategorii wiekowych okazją do sprawdzenia formy przed kolejnymi ważnymi imprezami w sezonie: Olimpijskim Festiwalem Młodzieży Europy w Sarajewie oraz w dalszej perspektywie – przed mistrzostwami świata w Seefeld. Zwycięstwa w zmaganiach dystansowych kobiet w Zakopanem odniosły Justyna Kowalczyk i Izabela Marcisz, a wśród mężczyzn dwukrotnie triumfował Słowak Jan Koristek.

Weekend bez zawodów Pucharu Świata zawodnicy w różnych krajach wykorzystują, by sprawdzić formę przed kluczowymi imprezami sezonu. W Skandynawii rozgrywane są krajowe czempionaty, na których biegacze walczą o miejsca w kadrze narodowej na mistrzostwa świata w Seefeld. W różnych częściach Europy odbywają się w tym czasie zawody FIS, w Polsce zawodnicy rywalizowali w dwudniowych zmaganiach z cyklu Slavic Cup. W Zakopanem odbyły się biegi dystansowe stylem klasycznym i dowolnym, a na starcie pojawiła się cała kadra A kobiet, Mateusz Haratyk z pierwszej reprezentacji mężczyzn, podopieczni trenera Janusza Krężeloka z młodzieżówki, zawodnicy, którzy w przyszłym tygodniu będą nas reprezentować na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Sarajewie (EYOF), kilkoro reprezentantów Słowacji oraz duża grupa biegaczy z polskich klubów.

Zmagania kobiet zdominowały biegaczki z kadry A kobiet. Świetną dyspozycję z mistrzostw świata juniorów w Lahti potwierdziła Izabela Marcisz. Zawodniczka klubu SS Prządki-Ski była zdecydowanie najlepsza w biegu na 10 km techniką dowolną, a w rywalizacji na 5 km klasykiem uległa tylko swojej trenerce – Justynie Kowalczyk. Dwukrotnie na podium zameldowała się Urszula Łętocha – trzecia w klasyku i druga w łyżwie. Dobrą formę utrzymuje także Weronika Kaleta, która w wyścigu stylem dowolnym zajęła trzecią lokatę, a w klasyku uplasowała się tuż za podium.

W rywalizacji mężczyzn dwukrotnie najlepszy okazał się reprezentant Słowacji, Jan Koristek. W biegu na 10 km klasykiem pokonał Michała Skowrona oraz juniora młodszego Roberta Bugarę. W zmaganich łyżwą na podium obok Słowaka stanęli Łukasz Kunc i Kacper Antolec. Fatalną dyspozycję zaprezentowali polscy kadrowicze. Mateusz Haratyk z pierwszej reprezentacji mężczyzn bieg klasykiem ukończył na 10. pozycji, ze stratą minuty i 49 sekund do Koristka. Rywalizacji łyżwą nie ukończył. Nie lepiej wypadli podopieczni Janusza Krężeloka z kadry młodzieżowej. Michał Skowron, co prawda, zajął drugą lokatę w rywalizacji stylem klasycznym, ale to akurat zawodnik, który ostatnio z reprezentacją nie trenował – po problemach zdrowotnych wypadł ze składu na mistrzostwa świata juniorów w Lahti. Biegacze, którzy rywalizowali w Finlandii – Wiktor Czaja i Michał Boreczek – są wyraźnie pod formą. W biegu klasykiem zajęli miejsca w dziesiątce, przegrywając wyraźnie z zawodnikami spoza kadr narodowych (Czaja był 5., a Boreczek 9.), a w łyżwie było jeszcze gorzej: Boreczek zajął 15. lokatę,  a Czaja był dopiero 20, ze stratą 5 minut i 45 sekund do Słowaka.

Zawody na trasach COS Zakopane były dla juniorów młodszych (zawodnicy do 18. roku życia) ostatnim sprawdzianem formy przed Zimowym Olimpijskim Festiwalem Młodzieży Europy (EYOF), który 9 lutego rozpocznie się w Sarajewie. Do rywalizacji przystąpili wszyscy biegacze powołani do kadry Polski na tę imprezę.

Liderka reprezentacji na EYOF – Monika Skinder – na tle koleżanek z kadry A kobiet wypadła stosunkowo słabo: była dopiero 8. w biegu klasykiem ze stratą +1:20 do Justyny Kowlaczyk i 7. w biegu łyżwą ze stratą +1:44 do Izy Marcisz. W gronie juniorek młodszych wyniki Moniki były jednak zdecydowanie najlepsze. Pozostałe zawodniczki, które pojadą do Sarajewa zazwyczaj plasowały się na miejscach w drugiej dziesiątce.  W rywalizacji klasykiem Karolina Kukuczka była 13., a Ewelina Kołodziej i Kamila Gąsienica zajęły lokaty 18-19. W łyżwie Kołodziej zajęła 10. miejsce, a Kukuczka została sklasyfikowana dwa oczka niżej.

Dobrą dyspozycję przed EYOF-em potwierdzili dwaj juniorzy z klubu UKS Regle Kościelisko. Robert Bugara niespodziewanie stanął na trzecim stopniu podium w zmaganich klasykiem, a w łyżwie zajął 8. miejsce. Sebstian Bryja w biegu łyżwą był 6., a w rywalizacji klasykiem uplasował się na 13. lokacie. Miejsca w drugiej dziesiątce zajmowali dwaj pozostali reprezentanci Polski z kadry na EYOF: Bartosz Cielniak był 13. w łyżwie i 16. w klasyku, a Piotr Sobczewski zajmował odpowiednio 17. i 18. lokatę.

Slavic Cup Zakopane - WYNIKI (TOP6 + wyniki reprezentantów Polski z kadry na EYOF)