Żeglarstwo - PŚ: srebro Radosława Furmańskiego

• Data publikacji: 03.02.2019, 11:22

Regaty Pucharu Świata w Miami powoli dobiegają końca. Polacy z trzech szans na podium wykorzystali jedną, a konkretnie uczynił to Radosław Furmański, który wywalczył srebrny medal w klasie RS:X. Paweł Tarnowski ukończył rywalizację na czwartej pozycji, a wśród kobiet Zofia Noceti-Klepacka zajęła szóstą lokatę.

W wyścigu medalowym W klasie RS:X mieliśmy dwóch naszych reprezentantów. Paweł Tarnowski przystępował do niego jako lider regat, a Radosław Furmański zajmował 5. miejsce. Paweł Tarnowski już na początku wykluczył się z walki o najlepsze pozycję, ponieważ popełnił falstart i do jego dorobku dopisano 22 punkty. Radosław Furmański w ostatnim wyścigu dopłyną do mety na trzecim miejscu i w całych regatach zajął drugą pozycję. Zarówno w wyścigu medalowym jak i w całych zawodach najlepszy okazał się Chińczyk Bing Ye. Na trzeciej lokacie regaty zakończył Francuz Pierre le Coq. Paweł Tarnowski zajął 4. miejsce.

Z czwartej pozycji do wyścigu medalowego przystępowała Zofia Noceti-Klepacka. Niestety, Polka popełniła ten sam błąd co Paweł Tarnowski i spadła w klasyfikacji generalnej na szóstą lokatę. Złoty medal wywalczyła Chinka Yunxiu Lu. Na drugiej pozycji sklasyfikowana została Izraelka Katy Sychakov. Podium uzupełniła Francuzka Caroline Picon.

W klasie 49erFX do wyścigu medalowego awansowała załoga Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Polki dopłynęły w nim do mety na ostatniej 10. pozycji i tym samym zakończyły zawody również na 10. miejscu. Zwycięstwo na ostatniej prostej wywalczyły Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze. Srebrny medal trafił do Alexandry Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii. Trzecie były Brytyjki Charlotte Dobson i Saskia Tidey.

W niedzielę w wyścigu medalowym zaprezentuje się Piotr Kula w klasie Finn. W jedynym rozegranym wyścigu w sobotę zajął 22. miejsce i do decydującej rozgrywki przystąpi z dziewiątej pozycji. Liderem na tym etapie jest Szwed Max Salminen, który wyprzedza Francuza Jonathana Loberta i Amerykanina Luka Mullera.

W klasie 470 kapitalnie regaty zaczęła załoga Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar. Niestety z dnia na dzień było coraz gorzej. W sobotę Polki kończyły wyścigi na 22., 20. i 24. pozycji i spadły w klasyfikacji na 15. pozycję. To oznacza, że nie zobaczymy ich w wyścigu medalowym. Na prowadzenie wyszły Niemki Frederike Loewe i Anna Markfort.

W Laserze Radialu regaty na 28. miejscu zakończyła Agata Barwińska (29. i 34. miejsce w sobotę). Osiem pozycji niżej uplasowała się Magdalena Kwaśna, zajmując 41. i 28. miejsce w ostatnich startach. Nową liderką została Chinka Dongshuang Zhang.

W Laserze Tadeusz Kubiak zakończył swój występ na 37. miejscu. W dwóch ostatnich wyścigach finiszował na 21. i 14. pozycji. Jeszcze przed wyścigiem medalowym pewny wygranej jest już Norweg Hermann Tomasgaard. Niezagrożona jest również pozycja Nowozelandczyka Sama Meecha. Jakub Rodziewicz zajmuje 59. miejsce, Filip Ciszkiewicz 61., a Dawid Kania jest 63.

W klasie 49er triumfowali Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel. Srebrny medal wywalczyła załoga Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell. Trzecie miejsce zajęli bracia Sime i Mihovil Fantela z Chorwacji. W klasie Nacra 17 zwyciężyła załoga z Australii Jason Waterhouse i Lisa Darmanin. Drugie miejsce zajęli Brazylijczycy Samuel Albrecht z Gabrielą Nicolino de Sa. Podium uzupełnili Argentyńczycy Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli.