PŚ w Oberstdorfie: Kobayashi wygrywa konkurs, dwóch Polaków w czołówce

• Data publikacji: 02.02.2019, 17:43

Ryoyu Kobayashi wraca na tron króla Pucharu Świata! Lider cyklu po kilkutygodniowej przerwie ponowie mógł cieszyć się ze zwycięstwa - tym razem na mamucie. W najlepszej '10' znalazło się dwóch polskich reprezentantów - Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Kobayashi w końcu przełamał passę słabszych startów w pucharowych zmaganiach i w wielkim stylu wrócił na szczyt podium. Japończyk w sobotę latał zdecydowanie najdalej, bo na 224 i 234 m, dzięki czemu o zaledwie pół punktu obronił zajmowaną po I serii pozycję lidera przed zakusami Markusa Eisenbichlera. Niemiec po pierwszej próbie na 219,5 m plasował się na trzeciej lokacie, lecz w finale nieomal wyrównał aktualny rekord skoczni (238,5 m Daniela Andre Tandego z 2018 roku) szybując aż na 237,5 m. Na najniższym stopniu podium znalazł się zaś Stefan Kraft (213 i 230 m).

Niewiele brakowało, a na "pudle" oglądalibyśmy Piotra Żyłę, który do drugiej serii awansował jako vice lider. Skoki na 218,5 i 221 m nie pozwalały jednak na utrzymanie pozycji i Polak ostatecznie został sklasyfikowany na czwartej lokacie, przed Robertem Johanssonem (211,5 i 229 m) i Kamilem Stochem (207 i 228,5 m). Kolejne pozycje zajęli Philipp Aschenwald (216 i 220 m) i Johann Andre Forfang (204,5 i 230,5 m). Najlepszą '10' zamknęli Timi Zajc (213, 5 i 228,5 m) i Yukia Sato (211,5 i 222 m).

Pucharowe punkty zdobyli również 16. Jakub Wolny (201,5 i 218,5 m) i 22. Dawid Kubacki (199 i 207 m).