Łyżwiarstwo figurowe – ME: dramat Kolyady, triumf Fernandeza

• Data publikacji: 27.01.2019, 13:34

Javier Fernandez siódmy raz z rzędu został mistrzem Europy. Hiszpan zaprezentował swój pierwszy występ w sezonie i zarazem ostatni przejazd w karierze, żegnając się tym samym z łyżwiarstwem figurowym. Prowadzący na półmetku Rosjanin Mikhail Kolyada zaliczył bardzo nieudany program dowolny. Zakończył Mistrzostwa Europy dopiero na 6. miejscu.

Brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Pjongczangu siódmy raz z rzędu został mistrzem Europy. Po programie krótkim zajmował trzecią pozycję. W programie dowolnym zaprezentował się do „Man of La Mancha”. Przed publicznością zgromadzoną w Mińsku wystąpił po raz pierwszy i zarazem ostatni w tym sezonie, bowiem Hiszpan ogłosił, że kończy swoją przygodę z łyżwiarstwem figurowym. Rozpoczął od kombinacji 4T+3T. Następnie wykonał perfekcyjnie salchowa z czterema obrotami. Czysto i pewnie wykonał kombinację potrójnego axla z podwójnym toeloopem. Sędziowie docenili sekwencje piruetów oceniając ją na czwarty, najwyższy poziom. Javier Fernandez zdobył w łącznej ocenie sędziowskiej 271.59 pkt.

Srebrny medal powędrował do pochodzącego z Rosji Alexandra Samarina, który po programie krótkim zajmował drugą pozycję. Na najniższym stopniu podium stanął awansujący z dziesiątego miejsca po programie krótkim Matteo Rizzo, zdobywając pierwszy od dziesięciu lat medal dla Włoch podczas Mistrzostw Europy.

Rosjanin Mikhail Kolyada, który na półmetku walki o medale zajmował pierwsze miejsce z ponad dziesięciopunktową przewagą, Mistrzostwa Europy w Mińsku zakończył dopiero na szóstej pozycji. Rosjanin zaliczył bardzo nieudany występ. Upadając przy potrójnym axlu doznał kontuzji lewego nadgarstka. Kolyada podczas programu dowolnego aż czterokrotnie upadł na lód, co sprawiło, że sędziowie występ Rosjanina ocenili jako jedenasty. W łącznej ocenie Mikhail Kolyada zajął dopiero 6. miejsce z wynikiem 240.87 pkt.