Biegi narciarskie - MŚJ: dominacja Rosjan, Bury nie wykorzystał szansy

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 25.01.2019, 15:27

Pięć z możliwych sześciu medali zdobyli reprezentanci Rosji podczas ostatniego dnia zmagań indywidualnych na Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodzieżowców w biegach narciarskich. Jedyną, która wymknęła się ze schematu została brązowa medalistka wśród kobiet - Katharina Henning. Dużą szansę na bardzo dobre miejsce wśród panów zmarnował Dominik Bury.

W piątek odbyły się biegi ze startu wspólnego młodzieżowców - na 15 kilometrów kobiet i 30 kilometrów mężczyzn. W gronie panów wystartowało dwóch Polaków - Dominik Bury i Mateusz Haratyk. Z tych dwóch biegaczy dużo więcej spodziewaliśmy się po pierwszym z wymienionych zawodników. 22-latek wystartował spokojnie i biegł raczej raczej blisko środka stawki, plasując się na 25. miejscu. Początek drugiej części dystansu był jednak zdecydowanie lepszy - Polak przesunął się do czołówki i po 20 kilometrach przegrywał tylko z Paolo Venturą, Antonem Timaszowem i Simone Daprą. Co ciekawe, żaden z tych zawodników nie stanął dziś na podium. Bury bardzo osłabł na ostatnich kilometrach i zajął 18. miejsce, tracąc 40,2 sekundy do zwycięzcy.

Wygrał dziś Rosjanin Andrej Sobakariew, który na wcześniejszych pomiarach czasu nie plasował się nawet na podium, ale ostatecznie wyprzedził o 3,5 sekundy Ivana Kiriłowa i o 4,9 sekundy Ivana Jakimuszkina. Rosjanie pobiegli dziś rewelacyjnie - na 4. lokacie uplasował się wspomniany już powyżej Anton Timaszow. Drugi z Polaków - Mateusz Haratyk - był 46.

48. Mateusz Haratyk - Polska +5:34,3

U kobiet - na dystansie 15 kilometrów - Rosjanki też podzieliły się najważniejszymi skalpami, oddając jedynie brązowy medal. Najlepsza w piątek była Anna Żerebiatiewa, która już na pomiarze czasu po 10 kilometrach była najlepsza i do końca nie oddała zwycięstwa, wyprzedzając koleżankę z reprezentacji - Lidię Durkinę - o 23,5 sekundy. Wspomniany brązowy krążek przypadł reprezentantce Niemiec - Katharinie Hening. Niemka ze zwyciężczynią przegrała o 37,5 sekundy.

Polki pobiegły dziś bardzo słabo i zajęły lokaty blisko końca stawki. Agata Warło przez cały bieg trzymała się w okolicach 45. lokaty i taką zajęła ostatecznie na mecie, tracąc do zwyciężczyni 4:16,0. Klaudia Kołodziej była 50., przez cały start biegnąć swoim regularnym tempem, dającym wynik w okolicach 50. czasu - to miejsce reprezentantka Polski zachowała do mety. Na tym zakończyły się starty indywidualne na tych Mistrzostwach Świata Juniorów. Jutro pora na sztafety.