MŚJ w Lahti: Wąsek szósty, Markeng nowym mistrzem świata

• Data publikacji: 24.01.2019, 19:28

Oprócz nowej mistrzyni, dziś w Lahti poznaliśmy również nowego mistrza świata juniorów w skokach narciarskich - został nim Thomas Aasen Markeng. W finale Norweg wyprzedził Luca Rotha i Siergieja Tkaczenkę. Dobry występ zaliczył Paweł Wąsek, który zawody ukończył na szóstym miejscu.

Markeng poszybował najdalej, bo na 97 m, już w pierwszej serii konkursowej. Z powodu słabszych not od sędziów awansował do finału z drugiej pozycji, przegrywając z Tkaczenką o jedyne 0,6 punktu. W drugiej serii Norweg wyrównał uzyskany wcześniej rezultat, dzięki czemu był już pewien co najmniej srebrnego medalu. Wszystko leżało w rękach Kazacha. Tkaczenko poszybował daleko, bo na 94,5 m, jednak nie wystarczająco, by utrzymać pozycję lidera - nie tylko oddał złoto w ręce Markenga, lecz spadł na trzecią lokatę, przegrywając o 1,9 punktu z Lucą Rothem (95 i 97,5 m).

Około pół metra, bo 0,6 punktu, zabrakło, by z brązowego krążka cieszył się Constantin Schmid (94,5 i 96 m). Za Niemcem uplasował się Zak Mogel (95,5 i 95 m), zaś na szóstym miejscu znalazł się najlepszy z polskich skoczków - Paweł Wąsek (95 i 93 m). Siódmy był dziś Maximilian Leinher (93 i 93,5 m), a na kolejnych lokatach uplasowali się  Jernej Presecnik (91,5 i 93,5 m), Artti Aigro (92,5 i 93 m) i Yuken Iwasa (93,5 i 91 m).

Pozostali startujący Polacy  - Mateusz Gruszka (83,5 m), Kacper Juroszek (81,5 m) i Tomasz Pilch (80,5 m) - nie zakwalifikowali się do serii finałowej.