Australian Open: Osaka w finale, Pliskova wyeliminowana!

• Data publikacji: 24.01.2019, 08:31

Znamy już finalistki Wielkiego Szlema w Melbourbe. Do Petry Kvitovej dołączyła Naomi Osaka, która pokonała Karolinę Pliskovą 2:1.

Naomi Osaka jest rozstawioną z czwórką tenisistką na tym turnieju. Naprzeciwko siatki stanęła ósemka rankingu, a siódma zawodniczka na AO - Karolina Pliskova. Japonka wypadła znacznie lepiej w statystykach od swojej rywalki. Na jej koncie znalazło się aż 15 asów serwisowych w całym meczu, przy zaledwie 3. Czeszki. Miała także o jeden podwójny błąd mniej (3 błędy Osaki, 4 Pliskovej). Zawodniczka z Europy lepiej radziła sobie z pierwszym serwisem (72% do 58% Osaki), jednak już w punktach zdobytych po tym pierwszym podaniu zdecydowanie skuteczniejsza była Japonka (81% do 69%).

Seta numer jeden w garści trzymała Osaka. Sięgnęła po dwa przełamania - jedno na 2:1 a drugie na 5:2, zapewniając sobie jedynkę przy swoim nazwisku. W drugiej partii Pliskovej udało się wyrównać stan setów, jednak to też nie było takie proste. W pierwszym gemie straciła swój serwis, ale już w kolejnym zdobyła rebreaka na 1:1. Dalej gra toczyła się gem za gem, ale w międzyczasie Japonka miała szansę na kolejne przełamanie - Czeszka wyszła z opresji, broniąc trzech break pointów. Natomiast sama wygrała serwis rywalki na 6:4, dając sobie szansę na walkę o finał w kolejnej partii.

Nie zdołała jednak utrzymać dobrej passy z poprzedniego seta. W drugim gemie miała trzy szanse na przełamanie, ale żadnej z nich nie wykorzystała. Swojej okazji za to nie przepuściła Osaka, która uczyniła to na 2:1. Tym samym zapewniła sobie finał z Kvitovą, bo Pliskova nie nadrobiła już straconego podania.

Naomi Osaka (Japonia) - Karolina Pliskova (Czechy) 2:1 (6:2 4:6 6:4)