Biegi narciarskie - MŚU23: Polacy daleko od sukcesów

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 23.01.2019, 14:58

Słabo spisali się reprezentanci Polski podczas kolejnego dnia Mistrzostw Świata Młodzieżowców w biegach narciarskich, które odbywają się w fińskim Lahti. Najwyższe miejsce z Biało-czerwonych zajął dziś wśród mężczyzn Dominik Bury, który był 19.

Środowa rywalizacja rozpoczęła się od startu kobiet na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną. Wśród 79 zawodniczek na trasę wybiegła też Polka - Agata Warło. Nie spodziewaliśmy się po naszej reprezentantce wielkich wyników, więc 42. miejsce, jakie dziś zajęła na mecie nie powinno być upatrywane w kategoriach porażki i raczej pokazuje jej obecne możliwości wśród najlepszych zawodniczek świata. Przez większość dystansu nasza reprezentantka plasowała się jeszcze w czwartej dziesiątce, ale końcówkę lepiej pobiegły rywalki i ostatecznie strata Polki do zwyciężczyni wyniosła 3:13,5.

Zresztą Polka za konkurentki miała doświadczone - mimo młodego wieku - zawodniczki. Złoto zdobyła dziś Rosjanka Mariya Istomina, która wygrywała z Finką Eveliną Pippo na drugim pomiarze czasu oraz w najważniejszym momencie zawodów - na mecie. Różnica między obiema zawodniczkami wyniosła jednak równe dwie sekundy, więc walka była bardzo zacięta. Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka - Tiril Undnes Weng, która była jedną z głównych faworytek do tytułu, ale ostatecznie przegrała ze zwyciężczynią o 29,6 sekundy.

1. Mariya Istomina - Rosja - 25:57,3
2. Evelina Pippo -Finlandia +2,0
3. Tiril Undnes Weng - Norwegia +29,6 sekundy
====================================
42. Agata Warło - Polska +3:13,5

Trochę więcej oczekiwaliśmy przede wszystkim po Dominiku Burym. Młodszy z braci ma potencjał do tego, by osiągać dobre wyniki i wydawało się, że w niezłej formie może zawalczyć o pierwszą 10-tkę na 15 kilometrów stylem dowolnym. Pokazał to też początek dystansu - na pierwszym i drugim pomiarze czasu meldował się on odpowiednio na 6. i 10. miejscu ogólnej klasyfikacji. Niestety, druga część dystansu była zdecydowanie słabsza i z czasem 35:49,0 reprezentant Polski zajął 19. miejsce. Dużo dalej uplasowali się kolejni Biało-czerwoni. Na 47. miejscu uplasował się Kacper Antolec, a trzy lokaty dalej uplasował się Mateusz Haratyk.

Złoty medal - prowadząc od startu do mety - zdobył Francuz Jules Lapierre. Jego przewaga nad drugim w stawce Czechem - Michalem Novakiem - nie podlegała dyskusji i wyniosła 29,8 sekundy. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasi południowi sąsiedzi robią bardzo dobrą robotę, jeśli chodzi o szkolenie młodych zawodników, którzy w kolejnych latach będą zapewne osiągać duże sukcesy na arenach międzynarodowych. Chyba osoby odpowiedzialne u nas za kwestie szkoleniowe powinny obrać trochę wzorców czeskich biegów. Na trzecim miejscu dziś zawody zakończył Rosjanin Iwan Jakimuszkin, który do srebrnego medalu stracił ledwie... 0,2 sekundy!