Skeleton - PŚ/ME: Martins Dukurs mistrzem Europy dziesiąty raz z rzędu!

• Data publikacji: 18.01.2019, 18:06

Na torze w austriackim Innsbrucku rozegrano konkurs o podwójną stawkę: punkty Pucharu Świata i medale Mistrzostw Europy w skeletonie. Do historii przeszedł Łotysz Martins Dukurs, który został najlepszym skeletonistą Starego Kontynentu po raz dziesiąty z rzędu. Wśród pań najszybsza była Austriaczka Janine Flock. Na starcie zobaczyliśmy też Polkę Martę Orłowską.

Jako pierwsi na torze w Innsbrucku pojawili się mężczyźni. Najszybszym zawodnikiem był dzisiaj Martins Dukurs, który zwyciężył pierwszy w tym sezonie konkurs Pucharu Świata. Łotysz zdobył tym samym złoty krążek Mistrzostw Europy i napisał kolejną piękną kartę w historii tego sportu. Dzisiejszy tytuł mistrzowski był dla zawodnika z Inflantów dziesiątym z rzędu. Dukurs dzierży tytuł mistrza Europy od 2010 roku. Drugi w Austrii był Koreańczyk Yun Sungbin, który do lidera stracił 0,28 s. Trzecie miejsce w Pucharze Świata i srebrny medal Mistrzostw Europy przypadły Niemcowi Axelowi Jungkowi. Trzecim zawodnikiem Starego Kontynentu został Rosjanin Alexander Trietiakov, który w Innsbrucku był czwarty.

Wyniki Pucharu Świata

Wyniki Mistrzostw Europy

Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata

Po południu rywalizację o punkty i medale stoczyły kobiety. Tutaj najszybsza była reprezentantka gospodarzy Janine Flock, która uzyskała dwa najlepsze czasy ślizgów. Drugie miejsce zajęła obrończyni tytułu sprzed roku Rosjanka Jelena Nikitina. Zawodniczka Sbornej straciła do zwyciężczyni 0,43 s. Minimalna różnica była za to pomiędzy nią a sklasyfikowaną ostatecznie na trzeciej pozycji Niemką Jacqueliną Loelling i wynosiła 0,02 s. Podium Pucharu Świata i Mistrzostw Europy wyglądały tak samo, ponieważ najlepsza zawodniczka spoza Europy zajęła szóste miejsce. Warto dodać, że dzisiejsze medalistki to te same zawodniczki, które podzieliły się krążkami przed rokiem. Wtedy - również w Innsbrucku - zwyciężyła Nikitina przed Loelling i Flock. Swój debiut w zawodach tej rangi zaliczyła dziś Marta Orłowska, która odpadła po pierwszym ślizgu i zajęła ostatnie 16. miejsce w Mistrzostwach Europy. W Pucharze Świata nie była klasyfikowana.

Wyniki Pucharu Świata kobiet

Wyniki Mistrzostw Europy kobiet

Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata kobiet

Pierwotnie zawody o Mistrzostwo Europy miały się odbyć przed tygodniem w niemieckim Königssee. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe konkurs ten odwołano, a mistrzostwa przeniesiono do Innsbrucka. Kolejne zawody skeletonowego Pucharu Świata zaplanowane są w piątek 25 stycznia w szwajcarskim St. Moritz.