Australian Open: zmienne szczęście Polek w kwalifikacjach

• Data publikacji: 08.01.2019, 16:09

Dzisiaj w nocy rozpoczęły się kwalifikacje do pierwszego turnieju wielkoszlemowego w tym roku, czyli Australian Open. Na kortach w Melbourne oglądaliśmy dziś dwie nasze reprezentantki. Iga Świątek w trzech setach pokonała Olgę Danilović, ale niestety z marzeniami o głównej drabince pożegnała się Magdalena Fręch.

Dla 17-letniej Igi Świątek jest to pierwsza przygoda z seniorskim turniejem wielkoszlemowym. W pierwszej rundzie kwalifikacji trafiła na o rok od niej starszą Serbkę Olgę Danilović. W pierwszym secie na korcie rządziła Serbka, która grała bardzo pewnie i popełniała mało błędów, przez co też wygrała zdecydowanie pierwszego seta 6-1.

W drugim secie przez pierwsze cztery gemy żadna z tenisistek nie wygrała swojego gema serwisowego (2-2). Następnie jednak Polka najpierw utrzymała swoje podanie, po czym podwyższyła swoje prowadzenie na 4-2, przełamując Serbkę. Od stanu 5-3 dla Świątek, Serbka wygrała trzy gemy z rzędu, wyszła na prowadzenie 6-5 i serwowała po zwycięstwo. Polce udało się jednak przełamać Danilović i doprowadzić do tie-breaka. W nim karty rozdawała nasza reprezentantka, która błyskawicznie objęła prowadzenie 5-0. Danilović nie dała rady odrobić strat, a Świątek wykorzystała trzecią piłkę setową i wygrała tie-breaka do czterech.

Decydujący set na początku świetnie układał się dla Świątek, która zyskała dużą przewagę nad swoją przeciwniczką 4-1. W kolejnych dwóch gemach mieliśmy przełamania, przez co Polka prowadziła już 5-2 i była o krok od zamknięcia meczu. Danilović odrobiła straty i wyrównała na 5-5. Podirytowana Świątek najpierw utrzymała swój serwis, a następnie przełamała Serbkę i wygrała decydującą partię 7-5. W kolejnej rundzie kwalifikacji Świątek zmierzy się z Hiszpanką Alioną Bolsovą.

Pierwsza runda kwalifikacji Australian Open:

Iga Świątek (Polska) - Olga Danilović (Serbia) 1-6, 7-6 (4), 7-5

Magdalena Fręch w swoim pierwszym meczu w Melbourne zmierzyła się z Niemką Anną Zają. Niestety, już na samym początku meczu Niemka zyskała przewagę przełamania i objęła prowadzenie 2-0. Przez kolejne cztery gemy nie mieliśmy przełamań. Przy stanie 4-2 dla Niemki Fręch ponownie nie utrzymała swojego serwisu, przez co Zaja objęła prowadzenie 5-2, a następnie wygrała pierwszego seta 6-2.

Drugi set rozpoczął się wyrównanie (3-3), ale niestety w siódmym gemie Fręch została przełamana, po czym Zaja utrzymała swój serwis i prowadziła 5-3. W tej sytuacji Magda po raz kolejny nie wygrała swojego gema serwisowego, przegrała drugą partię 6-3 i pożegnała się z marzeniami o tegorocznym turnieju w Melbourne.

Magdalena Fręch (Polska) - Anna Zaja (Niemcy) 2-6, 3-6