Biegi - Alpen Cup: słaby start Polaków w sprintach klasykiem

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.01.2019, 18:00

Żaden z reprezentantów Polski nie awansował do finałowych biegów sprinterskich stylem klasycznym w zawodach Alpen Cup w Nowym Mieście. Maciej Staręga był 11.

Słabo spisali się reprezentanci Polski w drugich w sezonie zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego Alpen Cup. W czeskim Nowym Mieście na Morawach, gdzie rywalizowano dziś w sprintach techniką klasyczną, Biało-Czerwoni – zarówno w zmaganiach seniorskich jak i juniorskich – byli dla rywali tylko tłem.

Największe oczekiwania wiązaliśmy z zawodnikami z kadry A mężczyzn, którzy do Czech przyjechali po wycofaniu się z Tour de Ski. W kwalifikacjach było całkiem nieźle: Maciej Staręga zajął 5 pozycję, ze stratą 3 sek. do najszybszego Valentina Chauvin z Francji, a Kamil Bury uplasował się na 10 miejscu. Pozostali Biało-Czerwoni nie przeszli eliminacji, choć stosunkowo niewiele zabrakło do awansu 33 Michałowi Skowronowi i 37 Pawłowi Kliszowi. Sklasyfikowano 73 biegaczy.

Maciej Staręga w ćwierćfinale zajął drugie miejsce, za reprezentantem Włoch Glberto Panisim. W półfinale Polakowi zabrakło już sił, by nawiązać walkę z rywalami. Podopieczny Tadeusza Krężeloka finiszował jako ostatni, z dużą stratą do reprezentanta gospodarzy Michała Novaka. Ostatecznie Maciej Staręga ukończył rywalizację na 11 pozycji. Kamil Bury nie przystąpił do biegu ćwierćfinałowego. Zwycięstwo w gronie mężczyzn odniósł Francuz Valentin Chauvin przed Włochem Gilberto Panisim i Czechem Michałem Novakiem.

W gronie juniorów awans do ćwierćfinału jako jedyny reprezentant Polski wywalczył Dawid Damian. Trenujący w kadrze młodzieżowej zawodnik uzyskał 28 czas eliminacji, o 15 sekund gorszy od Francuza Theo Shely. W biegu ćwierćfinałowym Damian zajął ostatnią pozycję i odpadł z dalszych zmagań. Ostatecznie został sklasyfikowany na 30 miejscu. Pozostali Biało-Czerwoni zajęli odległe pozycje w stawce 86 juniorów. Zwyciężył Francuz Jules Chappaz przed Czechem Ondrejem Cernym i Niemcem Florianem Knopfem.

Wśród seniorek do biegów ćwierćfinałowych awansowała inna zawodniczka kadry młodzieżowej Klaudia Kołodziej. Polka uzyskała 21 czas w gronie 35 zawodniczek, a jej strata do najszybszej na tym etapie Kateriny Janatovej z Czech wyniosła ponad 10 sekund. W ćwierćfinale Klaudia Kołodziej zajęła 5 pozycję i odpadła z rywalizacji. W finale triumfowała Niemka Antonia Fraebel przed dwoma reprezentantkami Szwajcarii: Fabianą Wieser i Desiree Steiner. Klauda Kołodziej uplasowała się na 22 miejscu.

Żadna z Polek przebrnęła kwalifikacji sprintu w gronie juniorek. Najwyżej sklasyfikowaną Biało-Czerwoną była trenująca w kadrze młodzieżowej Justyna Stefaniuk – 40 w stawce 68 biegaczek. Do Nowego Miasta nie przyjechały zawodniczki z kadry A, które przebywają na zgrupowaniu w austriackim Seefeld, gdzie szlifują formę przed zbliżającymi się mistrzostwami świata juniorów. Być może niektóre z nich zobaczymy w przyszłym tygodniu w zawodach Pucharu Świata w Dreźnie.

Sprint juniorek w Nowym Mieście wygrała Lisa Lohmann. Niemka, która ma już na koncie tytuł mistrzyni świata juniorów w sztafecie, wystartowała po raz pierwszy w tym sezonie i udowodniła, że trzeba będzie się z nią liczyć. Za plecami Lohmann finiszowały Czeszka Zuzana Holikova i kolejna reprezentantka Niemiec Cindy Kammler.

Jutro w Nowym Mieście na Morawach biegi indywidualne techniką dowolną, z podziałem na trzy kategorie wiekowe: juniorów młodszych (zawodnicy do 18 roku życia), juniorów (zawodnicy do 20 roku życia) i seniorów.