Narciarstwo alpejskie – PŚ: pierwsze laury nowego roku dla Schwarza i Vlhovej

• Data publikacji: 01.01.2019, 18:30

Po raz drugi pierwszymi zawodami alpejskiego Pucharu Świata w nowym roku był przeznaczony dla 16 najlepszych slalomistów i slalomistek city event w Oslo. W wyścigach z przeciwstoku skoczni Holmenkollenbakken najlepsi byli Austriak Marco Schwarz i Słowaczka Petra Vlhova.

Zmagania mężczyzn

W męskich wyścigach byliśmy świadkami kilku niespodzianek. Największą w jednym z ćwierćfinałów, w którym to Marcel Hirscher nie ukończył drugiego przejazdu, na czym skorzystał Dave Ryding. "The Rocket" również w półfinale musiał jedynie dwukrotnie dojechać do mety, gdyż tym razem drugiego przejazdu nie ukończył Szwed Andre Myhrer. Brytyjczyk był już więc pewien co najmniej wyrównania swojego najlepszego wyniku w karierze, czyli 2. miejsca. W finale przyszło mu się zmierzyć z innym zawodnikiem, który nigdy nie był w zawodach Pucharu Świata wyżej niż na drugim miejscu – Marco Schwarzem. Austriak w 1/2 finału wyeliminował po wyrównanym pojedynku Szwajcara Ramona Zenhauserna. W pojedynku o trzecie miejsce lepiej spisał się właśnie wspomniany Szwajcar. Myhrer nie ukończył drugiego przejazdu, podobnie zresztą jak Ryding w dużym finale. Z pierwszego triumfu w karierze cieszył się zatem Schwarz.

Zmagania kobiet

W wyścigach kobiet obyło się bez sensacji. W półfinałach Mikaela Shiffrin zmierzyła się z Wendy Holdener, a Petra Vlhova z Anną Swenn Larsson. W obydwu przypadkach wygrały faworytki, dwie czołowe slalomistki sezonu, czyli Shiffrin i Vlhova. Szwajcarka i Szwedka zmierzyły się o 3. miejsce. Ponownie nie było zaskoczenia, gdyż lepiej spisała się Holdener. Wicemistrzyni olimpijska wyprzedziła rywalkę ze Skandynawii o 0,20 sek. Do niespodzianki doszło jednak w dużym finale. Do mety pierwsza dojechała Vlhova. Wyprzedziła ona niesamowitą Amerykankę o 0,39 sek.