Tour de Ski: noworoczne sprinty dla Nilsson i Klaebo

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 01.01.2019, 14:00

Noworoczne sprinty zawodów Tour de Ski w biegach narciarskich dla reprezentantów Skandynawii. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Johannes Hoesflot Klaebo, z kolei w finale kobiet rywalki zmiażdżyła Stina Nilsson. Punkty zaliczył też Maciej Staręga, który był 29.

Nowy rok 2019 dla najlepszych biegaczy i najlepszych biegaczek świata rozpoczął się od rywalizacji sprinterskiej stylem dowolnym w Val Mustair, która była jednocześnie trzecim etapem prestiżowego i morderczego cyklu Tour de Ski. W kwalifikacjach kobiet najlepsza była Norweżka Stina Nilsson (3:30,52) pokonując Ingvild Fluegstad Oestberg (3:31,68) i Nadine Faehndrich (3:31,81). Z Polek zaprezentowała się dziś tylko Urszula Łętocha, ale na tym etapie była dopiero 62. (3:55,14). U mężczyzn wstępny etap wygrał Johannes Hoesflot Klaebo (3:04,69) przed swoim rodakiem Emilem Iversenem (3:06,40) oraz Federico Pellegrino (3:06,67).Maciej Staręga również awansował do biegów ćwierćfinałowych, notując 26. czas (3:13,57), Kamil Bury zajął 80. miejsce (3:23,47).

Niestety, Polakowi nie wyszedł start w ćwierćfinale. Podczas trzeciej serii biegów Staręga rywalizował z Emilem Iversenem, Sindre Bjoernestad Skarem, Oskarem Svenssonem, Romanem Furgerem i Renaud Jayem. Dwaj Norwegowie od początku biegu narzucili mordercze tempo, a Polak ustawił się w złej pozycji wyjściowej i przez większość biegu był zablokowany przez rywali, notując ostatecznie czas 3:10,97 i zajmując ostatnie miejsce w wyścigu. Zwyciężył Emil Iversen. Inne biegi zwyciężali Federico Pellegrino, Johannes Klaebo, Sindre Bjornestad Skar i Dominik Baldauf.  U kobiet trzy z pięciu biegów ćwierćfinałowych zwyciężały Skandynawki: Ingvild Fluegstad Oestberg, Stina Nilsson i Lotta Undnes Weng. W dwóch pozostałych biegach triumfowały Julia Biełorukowa i Jessica Diggins. Sporą niespodzianką było odpadnięcie z rywalizacji – po upadku w końcówce ostatniego wyścigu – Heidi Weng.

Jak się można było spodziewać, półfinały kobiet przebiegły pod dyktando Norweżek, które w liczbie trzech awansowały do finału. W drugim biegu wygrała Maiken Caspersen Falla przed Lottą Undnes Weng, a na dającym awans czwartym miejscu w pierwszym biegu uplasowała się Ingvild Fluegstad Oestberg. W finale zameldowały się też dwie Amerykanki – Sophie Caldwell i Jessica Diggins oraz zwyciężczyni pierwszego biegu – Szwedka Stina Nilsson. U mężczyzn Norwegowie nie dali już w obu wyścigach szans reszcie stawki. Zwyciężyli Johannes Klaebo i Sindre Bjoernestad Skar. Obaj panowie musieli się jednak mocno napocić w pojedynkach z Federico Pellegrino i Richardem Jouve, którzy uplasowali się na drugich miejscach. Skład finału uzupełnili Emil Iversen i Sergiej Ustiugow, którzy rywalizowali w  pierwszym biegu.

Finał kobiet na swoim koncie zdecydowanie zapisała Stina Nilsson! Szwedka od początku wybiegła mocno do przodu i o prawie dwie sekundy wyprzedziła walczące o drugie miejsce Amerykanki. Ostatecznie Sophie Caldwell uplasowała się na drugim miejscu, a trzecia była Jessica Diggins… choć zawodniczki do setnej części sekundy miały ten sam czas. Bardzo słabo finał pobiegły Norweżki, które uplasowały się za podium.

W finale mężczyzn walka o zwycięstwo była bardzo zacięta. Początkowo prowadził Sergiej Ustiugow, ale w drugiej połowie dystansu dość zdecydowanie osłabł i na jednym z podbiegów na czoło wyszedł Johannes Klaebo. Odważnie próbował doścignąć go Federico Pellegrino, ale ostatecznie musiał pogodzić się z drugim miejscem, bo Norweg był lepszy o 2,,35 sekundy. O trzecim miejscu zdecydował fotofinisz, na którym lepszy od Francuza Jouve okazał się Siergiej Ustiugow.