Kolarstwo torowe - PŚ: medal Urszuli Łoś!

• Data publikacji: 16.12.2018, 18:47

Urszula Łoś zajęła trzecie miejsce w dramatycznym finale keirinu podczas zawodów Pucharu Świata w Londynie. To największy sukces Polki w karierze. Łoś wywalczyła jedyny medal dla naszego kraju na zmaganiach w Wielkiej Brytanii.

Urszula Łoś zaczyna mieszać w światowej czołówce w konkurencjach sprinterskich. Dzisiaj w pierwszej rundzie była czwarta, ale wygrała repasaż. W drugiej rundzie Polka pojechała znakomicie w rywalizacji z silnymi rywalkami. Łoś finiszowała na trzecim miejscu i awansowała do finału. Reprezentantka Polski pokonała w rywalizacji ramię w ramię mistrzynię świata, Nicky Degrendele. Potem przyszedł czas na finał, czyli najważniejszy wyścig w karierze młodej Polki. Tym razem Urszula Łoś jechała z tyłu grupy. Tuż przed nią przewróciły się Kolumbijka Martina Bayona Pineda i Koreanka Hyejin Lee. Polka musiała nadrobić dużo dystansu do rywalek. Jednak wyprzedziła zdecydowanie Brytyjkę Katy Marchant i zajęła trzecie miejsce. Wygrała Stephanie Morton przed Darią Szmelewą.

Sprint mężczyzn rozpoczął się oczywiście od kwalifikacji ze startu lotnego. Mateusz Rudyk tym razem nie spisał się tak dobrze, jak w Berlinie, gdzie wygrał. Polak wykręcił czas 9,812 i zajął 8. miejsce. Rafał Sarnecki był 32. z wynikiem 10,172. W 1/16 finału Rudyk okazał się lepszy od Ukraińca Andrija Winokurowa. W 1/8 finału polski sprinter pokonał mistrza olimpijskiego i faworyta gospodarzy, Jasona Kenny'ego. Polak odpadł w ćwierćfinale, gdzie przegrał 0:2 z Holendrem Harriem Lavreysenem. Reprezentant Holandii został zwycięzcą całych zawodów. W finale pokonał 2:0 mistrza świata, Matthewa Glaetzera. Trzecie miejsce zajął kolejny z Holendrów Jeffrey Hoogland.

W madisonie wystartowały siostry Daria i Wiktoria Pikulik. Polki niestety w trakcie wyścigu zaliczyły upadek. Siostry Pikulik zdobyły 3 punkty i zajęły 6. miejsce. Po pewne zwycięstwo sięgnęły Brytyjki Katie Archibald i Laura Kenny. Na podium stanęły także Australijki Amy Cure i Annette Edmondson oraz Belgijki Lotte Kopecky i Jolien D'Hoore.

W omnium nasz kraj reprezentował Szymon Krawczyk. Polski kolarz zajął 20. miejsce w scratchu i był 14. w wyścigu tempowym. W wyścigu eliminacyjnym Polak odpadł już jako drugi. Po trzech konkurencjach Polak zamykał stawkę. W wyścigu punktowym Krawczyk zdobył 4 punkty i zakończył rywalizację z dorobkiem 24 punktów. Polski kolarz został sklasyfikowany na 19. pozycji. Ku uciesze publiczności triumfował Matthew Walls. Brytyjczyk zaprezentował się fenomenalnie i wywalczył 131 punktów. Drugi był aktywny w wyścigu punktowym Meksykanin Ignacio Prado Juarez. Trzeci dzięki ostatniemu finiszowi był Elia Viviani. Włoch znany z jazdy na szosie zaliczył upadek.