Pływanie - MŚ: słaby występ Polaków w sesji finałowej

• Data publikacji: 11.12.2018, 14:20

W chińskim Hangzhou rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Świata w pływaniu na krótkim basenie. Na dzień dobry wszyscy Polacy startujący w porannych eliminacjach przebrnęli je bez problemu. Jednak w sesji finałowej było już zdecydowanie gorzej.

Po południu, jako pierwszy z biało-czerwonych, w finale 400m stylem dowolnym wystartował Wojciech Wojdak, który znalazł się w nim z ósmym czasem kwalifikacji. Polak poprawił się zaledwie o jedną pozycję finiszując z rezultatem (3:39.22). Złoto zdobył reprezentant Litwy Danas Rapsys (rekord mistrzostw), zaś podium uzupełnili Henrik Christiansen z Norwegii oraz Gabrielle Detti z Włoch.

W półfinale 100m grzbietem mężczyzn płynął nasz specjalista od tego stylu Radosław Kawęcki. Niestety nasz zawodnik popłynął fatalnie, zajmując dopiero jedenaste miejsce, co nie dało mu kwalifikacji do finału. Najszybszy był reprezentant gospodarzy Jiayu Xu.

Kolejnym finałem było 200m w stylu dowolnym kobiet, gdzie triumfowała Australijka Ariarne Titmus (1:51.38), bijąc tym samym rekord Oceanii. Na drugim miejscu finiszowała Mallory Comerford ze Stanów Zjednoczonych, a na trzecim Holenderka Femke Heemskerk.

W finale 200m, ale motylkiem mężczyzn zwyciężył Japończyk Daiya Seto, który ustanowił nowy rekord świata na tym dystansie. Poprzedni należał do drugiego dziś Chada le Closa z RPA i wynosił - 1:48.56. Le Clos nie został jednak z niczym i pobił dziś rekord Afryki.

Równych nie miała sobie węgierska gwiazda Katinka Hosszu, która pewnie wygrała finał 400m stylem zmiennym, wyprzedzając rywalki ze Stanów Zjednoczonych i Francji.

Jedyna dziś Polka Alicja Tchórz rywalizowała w półfinale 100m stylem grzbietowym. Podobnie jak w przypadku Kawęckiego i jej nie udało się awansować do finału. Ala zajęła ostatnie, szesnaste miejsce w półfinale (58.40). Najlepsza okazała się Amerykanka Olivia Smoliga (56.13).

Ostatnim polskim akcentem tego dnia był występ Jana Świtkowskiego na dystansie 200m stylem zmiennym. Polak podzielił jednak los swojego kolegi Wojtka Wojdaka i zajął siódme miejsce (1:53.96). Złoty medal zdobył Chińczyk Shun Wang, finiszując przed Amerykaninem i Japończykiem.

Na sam koniec pierwszego dnia MŚ wystartowały sztafety 4x100m stylem dowolnym. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn triumfowały sztafety amerykańskie. Na dodatek męska pobiła swój własny rekord z 2009 roku z Manchesteru.