ME: Rosjanki w półfinale

• Data publikacji: 10.12.2018, 22:30

Rosjanki jako pierwsze awansowały do półfinału rozgrywanych we Francji Mistrzostw Europy szczypiornistek. Mistrzynie olimpijskie prawo do walki o medale zapewniły sobie zwyciężając Dunki, 32:21.

Ten mecz od początku układał się pod dyktando Sbornej. Podopieczne Jewgienija Trefiłowa już w 11. minucie prowadziły 6:2, a później sukcesywnie swoją przewagę powiększały. O ile do przerwy Dunki mogły mieć jeszcze jakieś minimalne nadzieje, o tyle w pierwszych minutach po zmianie stron wszystko zostało już rozstrzygnięte. Ostatecznie Rosjanki zwyciężyły 32:21. Ogromny wkład w zwycięstwo mistrzyń olimpijskich wniosły siostry - Anna Wiachiriewa i Polina Kuzniecowa, które łącznie zdobyły dziś 15 z 32 bramek swojego zespołu.

Zwycięstwem nad Dunkami Sborna zapewniła sobie szósty w historii i pierwszy od 2008 roku półfinał mistrzostw Europy. Rosjanki - mistrzynie olimpijskie i czterokrotne mistrzynie świata - nigdy nie triumfowały jeszcze na mistrzostwach Starego Kontynentu (raz były drugie, dwukrotnie trzecie). Jeśli rozegrają w tym turnieju jeszcze dwa mecze na poziomie podobnym jak dziś - droga do złotego medalu stoi przed nimi otworem.

Znacznie więcej emocji mieliśmy w drugim dzisiejszym spotkaniu grupy 1. Serbki w pewnym momencie prowadziły już z Czarnogórkami nawet czterema bramkami, jednak wicemistrzynie olimpijskie sprzed sześciu lat zdołały wrócić do tego meczu i w 44. minucie, po trafieniu Jovanki Radicevic, tablica świetlna w hali w Nantes po raz pierwszy od 16. minuty spotkania wskazywała remis. Podopieczne Pera Johanssona nie zaprzepaściły tego mini-comebacku i ostatecznie zwyciężyły 28:27, dzięki czemu cały czas mają szanse na awans do półfinału. Warunek - pokonać w środę Dunki i liczyć na potknięcie Francuzek w starciu z Serbkami.

Dania - Rosja 21:32 (9:14)

Serbia - Czarnogóra 27:28 (15:12)