Łyżwiarstwo figurowe – GP: nie Chińczycy a Francuzi ze złotem

• Data publikacji: 10.12.2018, 14:30

Vanessa James i Morgan Cipres zwyciężyli w rywalizacji par sportowych podczas finału zawodów z cyklu Grand Prix, który odbył się w miniony weekend w Vancouver. Francuska para awansowała z czwartej pozycji po programie krótkim na najwyższy stopień podium, tym samym po raz pierwszy zwyciężyła w finale zawodów. Srebro wywalczyli Cheng Peng i Yang Jin pochodzący z Chin. Podium zamknęli Rosjanie Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov.

Francuska para sportowa Vanessa James i Morgan Cipres po raz pierwszy w swojej karierze wywalczyli złoty medal podczas finału zawodów z cyklu Grand Prix. Francuzi, którzy po programie krótkim zajmowali dopiero 4. miejsce pokonali swoich rywali i ostatecznie uplasowali się na najwyższym stopniu podium. Program dowolny zaprezentowali do utworów „Wicked Game” oraz „The Last Feeling”, który rozpoczęli od podnoszenia twistowego. Przed publicznością zgromadzoną w Thunderbird Arena wykonali trójkombinację skoków, a także potrójnego Salchowa wykonanego obok siebie. Francuzi zachwycili podnoszeniami stacjonarnymi oraz lassowymi, których trudność sędziowie ocenili na czwarty poziom. Program dowolny francuskiej pary oceniony został na 148.37 pkt, tym samym ustanowili nowy rekord sezonu. W łącznej ocenie francuska para uzyskała 219.88 pkt.

„Nie mogłabym być szczęśliwsza niż dzisiaj. Jednak naprawdę musimy popracować nad programem krótkim. Jestem bardzo dumna z tego, że po wczorajszym rozczarowaniu i odległym miejscu po programie krótkim wykonaliśmy tak dobry program dowolny” – powiedziała Vanessa James.

Rozczarowanie zaliczyli Chińczycy Cheng Peng i Yang Jin, którzy po programie krótkim byli liderami do złota. Program dowolny zaprezentowali do utworu „La Vie en Rose”, który rozpoczęli od Salchowa z dwoma obrotami. Chińska para sportowa zrezygnowała z trzech obrotów w Salchowie, co spowodowało spadek na drugie miejsce. Chińczycy wykonali m.in. kombinację 3T+2T, wyrzucanego potrójnego Rittbergera oraz Salchowa z trzema obrotami. Sędziowie docenili podnoszenia oraz sekwencję piruetów na czwarty poziom trudności. Programem dowolnym chińska para sportowa ustanowiła najlepszy wynik sezonu, bowiem 141.21 pkt. Podium zamknęli Rosjanie Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov, którzy utrzymali swoją pozycję po programie krótkim. Zachwycili m.in. trudnym podnoszeniem twistowym, którego trudność oceniono na czwarty poziom. Pewnie wykonali również potrójnego Salchowa, którego wykonali obok siebie.

„Nie wszystko wyszło zgodnie z planem, były też błędy, także podczas wczorajszego programu krótkiego. Ogólnie rzecz biorąc zawody nie były dla nas złe. Na pewno będziemy pracować nad naprawieniem błędów i skupieniem się na kolejnych zawodach"- powiedziała Tarasova po występie.