Łyżwiarstwo szybkie – PŚ: solidny występ drużyny sprinterów

• Data publikacji: 09.12.2018, 16:42

Ostatniego dnia zawodów w Tomaszowie odbyły się wyścigi indywidualne na najdłuższych oraz sprinty drużynowe. Najlepszym Polskim wynikiem dziś było 6. miejsce męskiej drużyny.

5000 m kobiet dyw. B

Tomaszów to jedyny przystanek w tegorocznym Pucharze Świata, gdzie zamiast wyścigu na 3000 metrów panie ścigają się na najdłuższym dystansie. Ze względu, że rozgrywany jest tylko jeden wyścig na tym dystansie w całym sezonie, jego wyniki będą liczone do klasyfikacji generalnej razem z biegami na 3 kilometry. W dywizji B wystartowała jedna Polka. Magdalena Czyszczoń zajęła 6. miejsce z czasem 7:20,411. Najlepszy wynik osiągnęła Holenderka Carien Kleibeuker, ustanawiając nowy rekord toru – 7:14,293. Drugie miejsce wywalczyła Valerie Maltais z Kanady (+3,33), a trzecie Jelena Sochrjakowa z Rosji (+3,35).

10000 m mężczyzn dyw. B

Podobnie jak kobiety w Tomaszowie Mazowieckim jedyny raz w tym sezonie ścigają się na 5000 metrów, a nie 3000 – tak mężczyźni odbyli dziś jedyny wyścig na 10000 metrów, zamiast na 5000. Wystartował w nim Adrian Wielgat. Niestety to był słaby występ naszego reprezentanta. Zajął ostatnie 23. miejsce. Na ukończenie dystansu potrzebował dokładnie 14:10,964. Wygrał z rekordem toru wynoszącym po tym wyścigu 3:14,955 Holender Jorrit Bergsma. W trójce znaleźli się jeszcze Davide Ghiotto z Włoch (+4,76) i Greame Fish z Kanady (+5,60).

Sprint drużynowy kobiet

Dziś odbyły się też nieolimpijskie sprinty drużynowe. Polki w składzie Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek i Angelika Wójcik zajęły 7. miejsce z czasem 1:30,80. Na podium stanęły Japonki (1:27,82), Rosjanki (+0,36) oraz Holenderki (+0,71).

Sprint drużynowy mężczyzn

Nasz męski zespół w składzie Artur Waś, Piotr Michalski i Sebastian Kłosiński spisał się podobnie jak koleżanki. Z wynikiem 1:22,49 udało im się zając jednak wyższe, 6. miejsce, w czym pomocny był pechowy występ Kanadyjczyków okraszony upadkiem. Najszybsi byli Norwegowie (1:21,27), drudzy Holendrzy (+0,16), a trzeci Rosjanie (+0,47).

5000 m kobiet dyw. A

W dywizji A na najdłuższym z dystansów nie oglądaliśmy naszych reprezentantek. Wygrała poprawiając rekord toru mistrzyni olimpijska Esmee Visser. Holenderka osiągnęła czas 7:05,188. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Isabelle Weidemann (+1,00), a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Woronina z Rosji (+3,49). Warto zauważyć, że czas Magdaleny Czyszczoń z wyścigu dywizji B dałby jej 7. miejsce. Zresztą podobnie jak... w przypadku każdej zawodniczki z miejsc 1-6 w porannym wyścigu.

10000 m mężczyzn dyw. A

Na zakończenie Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się wyścigi najlepszych długodystansowców wśród mężczyzn. Niestety nie było wśród nich Polaków. Zwycięzcą i kolejnym posiadaczem rekordu toru został Holender Marcel Bosker a jego wynik to 13:25,275. Srebrny medal zdobył Aleksander Rumjancew z Rosji (+1,48), a brązowy zawisł na szyi jego rodaka Daniły Semerikowa (+3,43).

1. Marcel Bosker (NED) 13:25,275
2. Aleksander Rumjancew (RUS) 13:26,763
3. Daniła Semerikow (RUS) 13:28,712
4. Patrick Beckert (GER) 13:29,629
5. Sverre Lunde Pedersen (NOR) 13:35,361
6. Andrea Giovannini (ITA) 13:36,914
7. Seitaro Ichinohe (JPN) 13:37,839
8. Bart Swings (BEL) 13:41,044