Łyżwiarstwo szybkie – PŚ: Czerwonka wysoko, Nogal w dywizji A

• Data publikacji: 08.12.2018, 16:25

Drugi dzień zawodów w Tomaszowie Mazowieckim przyniósł kolejne emocje. Bardzo dobry start ma za sobą Artur Nogal, który wygrał wyścig dywizji B na 500 metrów. Na swoim koronnym dystansie startował natomiast Zbigniew Bródka. Kolejny solidny występ ma za sobą Natalia Czerwonka.

500 m kobiet dyw. B

Dzień rozpoczął się, podobnie jak wczoraj od wyścigu dywizji B kobiet na najkrótszym dystansie. Najlepiej z Polek spisała się w nim Andżelika Wójcik, która czasem 39,581 sek. ustanowiła swój nowy rekord życiowy. Najszybsza była Kanadyjka Marsha Hudey (38,905). Drugie miejsce zajęła Rosjanka Irina Kuzniecowa (+0,15), a trzecie rodaczka zwyciężczyni – Kaylin Irvine (+0,28). Na 11. miejscu uplasowała się Kaja Ziomek (+0,77), a na 16. Natalia Czerwonka (+1,16).

1500 m mężczyzn dyw. B

Dziś przyszedł czas na rywalizację na średnim dystansie. W wyścigu dywizji B mężczyzn nieźle spisał się Marcin Bachanek. Polak pokonał dystans w 1:50,377, co dało mu 7. miejsce. Najszybszy był Andrea Giovannini z Włoch. Osiągając rezultat 1:49,209 dość znacznie wyprzedził swoich rywali. Drugi był Rosjanin Sergiej Grjazcow (+0,55), a trzeci jego rodak Daniił Beliajew. W pierwszej dziesiątce poza Bachankiem zmieścił się rywalizujący z nim w jednej parze Adrian Wielgat (+1,29), który zajął dokładnie 9. pozycję. Odległe 24. miejsce zajął Patryk Wójcik (+5,10).

1500 m kobiet dyw. B

W dywizji B kobiet na tym dystansie oglądaliśmy tylko jedną Polkę – Karolinę Gąsecką. Niestety nasza reprezentantka zajęła przedostatnie 21. miejsce z czasem 2:07,580. Najszybsza była specjalizująca się w dłuższych dystansach Kanadyjka Ivanie Blondin. Jako jedyna osiągnęła wynik poniżej 2 minut, dokładnie 1:59,997. Drugie miejsce ze stratą 0,56 sek. zajęła Rosjanka Jelizawieta Kazelina, a trzecie Chinka Qishi Li (+1,09).

1. Ivanie Blondin (CAN) 1:59,997
2. Jelizawieta Kazelina (RUS) 2:00,562
3. Qishi Li (CHN) 2:01,087
……………………………………………………………….
21. Karolina Gąsecka (POL) 2:07,580

500 m mężczyzn dyw. B

Sesja wyścigów dywizji B zakończyła się najkrótszym dystansem męskim. Wygrał go z czasem 35,547 sek. Artur Nogal, dzięki czemu za tydzień w Heerenveen pojedzie w dywizji A. Bliski awansu był również Piotr Michalski, lecz ostatecznie wynik 35,693 sek. dał mu 5. miejsce. Na 13. miejscu ukończył Damian Żurek (+0,49), a na 24. Sebastian Kłosiński (+0,98). Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Gilmore Junio (+0,04), a trzecie Białorusin Ignat Gołowaciuk (+0,06).

500 m dywizji A kobiet

Medalowe wyścigi rozpoczęły się od zmagań kobiet na najkrótszym dystansie. Niestety podobnie jak wczoraj, nie oglądaliśmy w tym wyścigu Polek, którym nie udało się awansować z grupy B. Znów nie było mocnych na Vanessę Herzog. Austriaczka skutecznie wykorzystuje nieobecność Nao Kodairy i buduje nad nią przewagę w klasyfikacji Pucharu Świata. Poprawiła też swój wczorajszy rekord toru. Teraz wynosi on 37,949 sek. Drugie miejsce zajęła Olga Fatkulina z Rosji (+0,15), a trzecie Amerykanka Brittany Bowe (+0,28).

1. Vanessa Herzog (AUT) 37,949
2. Olga Fatkulina (RUS) 38,104
3. Brittany Bowe (USA)
38,231
4. Angelina Golikowa (RUS) 38,353
5. Daria Kaczanowa (RUS) 38,455
6. Min Sun Kim (KOR) 38,589
7. Heather Mclean (CAN) 38,682
8. Hyun-yung Kim (KOR) 38,713

1500 m dywizji A mężczyzn

Następnie o medale rywalizowali mężczyźni na koronnym dystansie Zbigniewa Bródki. To na 1500 metrów nasz reprezentant zdobywał w Soczi olimpijskie złoto. Te czasy są już jednak za nami. Dzisiejszy występ w jego wykonaniu był daleki od jego największych sukcesów. Czas 1:49,529 dał mu 12. miejsce. Słabiej spisał się Sebastian Kłosiński. Ze stratą 4,88 sek. do zwycięzcy zajął 16. pozycję. Wygrał, ustanawiając nowy rekord toru (1:46,783), Denis Juskow z Rosji. Drugie miejsce wywalczył Japończyk Seitaro Ichinohe (+0,59), a trzecie Koreańczyk Min Seok Kim (+1,06).

1. Denis Juskow (RUS) 1:46,783
2. Seitaro Ichinohe (JPN) 1:47,381
3. Min Seok Kim (KOR) 1:47,851

1500 m kobiet dyw. A

W rywalizacji na 1500 metrów kobiet dobrze spisała się Natalia Czerwonka. Polka uzyskała czas 1:59,829, co pozwoliło jej na zajęcie .. miejsce. Nieco niżej uplasowała się Karolina Bosiek. Strata 3,29 sek. do triumfatorki dała jej 11. pozycję. Najszybsza była Japonka Miho Takagi, która poprawiła rekord toru (1:57,325). Za nią uplasowała się Holenderka Ireen Wust (+0,89), a na najniższym stopniu podium oglądaliśmy Brittany Bowe (+0,92).

500 m mężczyzn dyw. A

Dzień zakończył się walką panów o medale na 500 metrów. Tym razem z udziałem Artura Wasia, który wczoraj zajął trzecie miejsce w wyścigu dywizji B i tym samym wywalczył awans. Polak spisał się całkiem nieźle. Czas 35,445 pozwolił mu na zajęcie 14. pozycji. Wygrał znowu Paweł Kuliżnikow z czasem 34,672, czym znacznie pobił swój wczorajszy rekord toru. Srebrny medal trafił do Japończyka Tatsuyi Shinhamy (+0,20), a brązowy do jego rodaka Yumy Murakamiego (+0,28).