Łyżwiartstwo szybkie – PŚ: awans Wasia, solidna Czerwonka

• Data publikacji: 07.12.2018, 17:23

Po raz pierwszy od 19 lat Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim zagościł do Polski. Pierwszy raz w historii najlepsi łyżwiarze świata spotkali się na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Dzisiejsze występy do udanych mogą z pewnością zaliczyć Artur Waś i Natalia Czerwonka.

500 m kobiet dyw. B

Pierwszym wyścigiem dnia były zmagania kobiet na 500 metrów w grupie B. Liczyliśmy w nim na dobry wynik Kai Ziomek. Polka pojechała przyzwoicie, lecz czas 39,564 sek. wystarczył na zajęcie dopiero 8. pozycji. Najlepszy czas osiągnęła Japonka Arisa Tsujimoto. Jej wynik — 38,767 sek., był minimalnie lepszy od dotychczasowego rekordu toru Natalii Czerwonki. W tym samym wyścigu startowała jeszcze Andżelika Wójcik, która zajęła 15. miejsce ze stratą 1,33 sek.

500 m mężczyzn dyw. B

Lepiej na najkrótszym dystansie poszło naszym reprezentantom w wyścigu mężczyzn. Artur Waś osiągnął czas 35,466 sek., który dał mu 3. miejsce i tym samym awans do jutrzejszego wyścigu dywizji A. Najszybszy był Michel Mulder z Holandii, którego wynik to 35,356 sek. Bliski awansu do grupy A był również Artur Nogal. Strata 0,19 sek. dała mu jednak 5. miejsce. Na 12. miejscu uplasował się Piotr Michalski (+0,54), a 15. był Damian Żurek (+0,71).

1000 m kobiet dyw. B

Na dystansie 1000 metrów najszybsza była Rosjanka Jekaterina Szichowa, która czasem 1:17,036 pobiła rekord toru, również należący jak dotąd do Natalii Czerwonki. Polki zajęły odległe miejsca. Kaja Ziomek ze stratą 3,53 sek. była 16., a Andżelika Wójcik (+4,77) 19.

1000 m mężczyzn dyw. B

Ponownie lepsze wyniki nasi reprezentanci osiągnęli w wyścigu mężczyzn. Tym razem jednak nie udało się nikomu awansować do dywizji A. Najlepszy wynik osiągnął Sebastian Kłosiński. Czas 1:11,445 dał mu 10. miejsce. Pierwsze miejsce zajął Allan Dahl Johansson z Norwegii z wynikiem 1:10,529. Zbigniew Bródka był 13. (+1,16), Damian Żurek 23. (+1,94), a Artur Nogal 25. (+2,37).

500 m kobiet dyw. A

Pierwszą w historii zwyciężczynią zawodów Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim została Austriaczka Vanessa Herzog. Po 4 drugich miejscach na tym dystansie w trwającym sezonie, pod nieobecność Nao Kodairy, która to zawsze ją wyprzedzała, udało jej się wreszcie wygrać zawody. Jako jedyna dziś osiągnęła rezultat poniżej 38 sekund uzyskując dokładnie 37,971 sek. Na podium towarzyszyły jej Rosjanki. Drugie miejsce zajęła Olga Fatkulina (+0,10), a trzecie Daria Kaczanowa (+0,32). W dywizji A nie ma niestety żadnej reprezentantki Polski.

500 m mężczyzn dyw. A

Wyścig dywizji A na 500 metrów również odbył się dziś bez udziału Biało-Czerwonych. Emocji jednak nie brakowało. Deklasując swoich rywali na najwyższym stopniu podium stanął Rosjanin Paweł Kuliżnikow. Osiągnął czas 34,834 sek., tym samym o 0,3 sek. pobił rekord toru Artura Wasia. Drugie miejsce zajął Japończyk Rhoyei Haga (+0,14), a trzecie mistrz olimpijski – Norweg Havard Lorentzen (+0,27)

1000 m kobiet dyw. A

Dobry występ na 1000 metrów ma za sobą Natalia Czerwonka. Polka osiągnęła rezultat 1:17,345, który dał jej 9. miejsce. Najszybsza zdecydowanie była Amerykanka Brittany Bowe. Osiągnęła czas 1:15,399, co było wynikiem aż o 1,02 sek. lepszym od wyniku Japonki Miho Takagi, która zajęła 2. miejsce. Na najniższym stopniu podium po raz drugi dziś pojawiła się Daria Kaczanowa.

Wyścig drużynowy mężczyzn

W wyścigach męskich drużyn Polskę reprezentowali Adrian Wielgat, Marcin Bachanek i Patryk Wójcik. Czas 3:56,650 pozwolił naszym zawodnikom na zajęcie 11. miejsca. Słabsi okazali się tylko Chińczycy. Najszybszy był zespół japoński, który pokonał trasę w czasie 3:47,500. Drugie miejsce zajęli Norwegowie (+0,26), a 3. Rosjanie (+0,32).