Olimpijskie przymiarki (8) - grudzień 2018
Tomasz Woźniak

Olimpijskie przymiarki (8) - grudzień 2018

  • Dodał: Wojciech Nowakowski
  • Data publikacji: 05.12.2018, 13:00

W listopadzie o kwalifikacje olimpijskie walczono przede wszystkim w Ameryce i Oceanii. Mimo to Polska również miała okazję przeżywać emocje, które pośrednio związane są z igrzyskami w Tokio, głównie w grach zespołowych. Ponadto nasi sportowcy znów zebrali cenne punkty do rankingów.

 

Podczas kongresu Światowej Federacji Jeździeckiej w Bahrajnie potwierdzono kwalifikację dla Australii w ujeżdżeniu – po Światowych Igrzyskach Jeździeckich, które we wrześniu odbyły się w Tryon, nie odnotowano jej, pomimo jasnego zapisu w systemie kwalifikacji. Australijscy dresażyści, jako najlepsi z grupy G na mistrzostwach świata, mają prawo wystawić w Tokio trzyosobową drużynę, a co za tym idzie jej członkowie będą ujęci w klasyfikacji indywidualnej.

 

W Guadalajarze rozegrano strzeleckie mistrzostwa Ameryk. Osiem przepustek zdobyli przedstawiciele USA, a wynik ten mógłby być lepszy gdyby nie fakt, że w część kwalifikacji reprezentanci tego kraju zdobyli już podczas mistrzostw świata. Po jednej kwalifikacji dla swojego kraju wywalczyli reprezentanci Chile, Gwatemali, Kanady, Meksyku, Peru i Kuby.

 

Dla Polski wydarzeniem miesiąca były baraże do mistrzostw Europy do lat 21 w piłce nożnej. Po porażce w Zabrzu 0:1 Biało-Czerwoni pokonali Portugalczyków w rewanżu 3:1, kwalifikując się na czerwcowy turniej finałowy, którego półfinaliści uzyskają bilet do Tokio. Przed podopiecznymi Czesława Michniewicza jednak niezwykle trudne zadanie – w grupie A zmierzą się z gospodarzami, Włochami, a także Belgami i Hiszpanami. Awans do półfinału, a tym samym na igrzyska w Tokio, uzyskają zwycięzcy grup oraz najlepsza z drużyn z drugiego miejsca. Jeśli w tym gronie znajdzie się Anglia, pozostałe dwie drużyny z drugich miejsc rozegrają w późniejszym terminie między sobą baraż o grę na olimpiadzie.

 

Piłkarskie emocje przeżywali też kibice w Oceanii – w Nowej Kaledonii rozegrano żeński Puchar Narodów. W finale turnieju spotkały się reprezentacje Nowej Zelandii i Fidżi. Zgodnie z oczekiwaniami mecz zakończył się wysoką wygraną tych pierwszych, które tym samym wywalczyły prawo startu na igrzyskach w Tokio.

 

Udane okienko mają za sobą polscy koszykarze. Podopieczni Mike’a Taylora pokonali na wyjeździe Holendrów 105:78, a u siebie Włochów 94:78. Do awansu na mistrzostwa świata, będącego główną imprezą kwalifikacyjną na igrzyska olimpijskie, brakuje im zatem tylko jednego zwycięstwa, a przy korzystnym układzie wyników pozostałych spotkań nawet lutowe porażki z Chorwatami i Holendrami nie będą przeszkodą w występie na turnieju w Chinach.

 

W czwartek rozpoczęły się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet, w których udział bierze reprezentacja Polski. Niestety, podopieczne Leszka Krowickiego na fazie grupowej zakończyły swój występ. O pozostałych wynikach i ich wpływie na kwalifikacje olimpijskie napiszemy w kolejnym wydaniu „Olimpijskich przymiarek”.

 

Polacy w rankingach olimpijskich

 

Gimnastyka sportowa

 

W Cottbus odbył się pierwszy turniej z cyklu Pucharu Świata liczony do kwalifikacji olimpijskich. Awans na igrzyska uzyskają triumfatorzy rankingu dwóch najbliższych sezonów na każdym z przyrządów. Najwyżej sklasyfikowana jest Marta Pihan-Kulesza, która w ćwiczeniach wolnych zajęła trzecie miejsce. Oprócz niej w rankingu ujęte są 10. na równoważni Katarzyna Jurkowska-Kowalska i 12. w skoku Gabriela Janik.

 

Golf

 

Nieznaczny spadek w rankingu zanotował Adrian Meronk, który zajmuje obecnie 541. miejsce. Również Mateusz Gradecki spadł w zestawieniu – na 740. pozycję. Ostatni kwalifikujący się na dziś zawodnik, Holender Daan Huizing jest 334.

 

Judo

 

Wielkość kadry nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wśród mężczyzn nadal miejsca dające kwalifikację na igrzyska zajmują Maciej Sarnacki (+100 kg) i Damian Szwarnowiecki (-81 kg), a także Rafał Kozłowski (-90 kg), któremu przysługiwałaby kwota z puli kontynentalnej.

 

Niewielka zmiana nastąpiła wśród naszych pań – zgodnie ze stanem na dzisiaj szans na start w Tokio nie miałaby Karolina Pieńkowska (-52 kg). Nie zmienia to jednak stanu naszej kadry, gdyż w tej samej kategorii na miejscu dającym kwalifikację plasuje się Agata Perenc. Prawo startu ma dziś mają też Anna Borowska (-57 kg), Agata Ozdoba-Błach (-63 kg), Daria Pogorzelec (-70 kg), natomiast w wadze -78 kg moglibyśmy wybierać między Beatą Pacut i Paulą Kułagą.

 

W związku z powyższym wciąż nie możemy wystawić drużyny – Michałowi Bartusikowi, który startuje w kategorii -73 kg, w której reprezentanta brakuje nam do spełnienia wszystkich kryteriów, brakuje do kwalifikacji 167 pkt.

 

Karate

 

Po sukcesie jakim było mistrzostwo świata wywalczone w Madrycie, na czwarte, ostatnie dające kwalifikację, miejsce w kategorii -55 kg przesunęła się Dorota Banaszczyk. W tej samej wadze na dalszych miejscach sklasyfikowanych jest jeszcze pięć naszych reprezentantek. W kategorii -61 kg w rankingu figuruje jedynie Sara Elwart, która zajmuje 26. miejsce, natomiast w kategorii +61 kg jedyną Polką jest 181. Kinga Harast. W żeńskim kata nie mamy sklasyfikowanej żadnej zawodniczki, w przeciwieństwie do męskiego rankingu tej odmiany karate, gdzie na 27. miejscu plasuje się Bartosz Mączka. W kumite -67 kg 104. miejsce zajmuje Miłosz Sabiecki, natomiast Jonatan Kujawa jest 169., natomiast w +75 kg Michał Bąbos sklasyfikowany jest na 39., a Maciej Gebka na 97. miejscu.

 

Kolarstwo BMX

 

W konkurencjach wyścigowych Polska jest sklasyfikowana na dalekich pozycjach – wśród panów jest to 35. miejsce w rankingu światowym elity panów i 31. w rankingu olimpijskim kobiet. We freestyle’u nasza męska reprezentacja plasuje się na 22. miejscu, natomiast żeńska nie figuruje w olimpijskim zestawieniu.

 

Kolarstwo górskie

 

W związku z przerwą międzysezonową rankingi MTB nie uległy zmianie. Oznacza to, że panowie zajmują piętnastą lokatę, dającą prawo wystawienia jednego zawodnika, a panie są szóste, co daje nam prawo wystawienia dwóch zawodniczek.

 

Kolarstwo torowe

 

Po dodaniu do rankingu punktów za dwa Puchary Świata nasza drużyna sprinterów zajmuje dziewiąte miejsce, pierwsze nie dające kwalifikacji w tej konkurencji. W sprincie indywidualnym i keirinie mielibyśmy jednak komplet dwóch zawodników, dzięki naszym pozycjom w rankingach tych konkurencji. W rankingu wyścigu drużynowego na dochodzenie mężczyzn zajmujemy dopiero 13. miejsce, jednak dzięki 11. pozycji w rankingu madisonu mamy prawo wystawienia naszych reprezentantów w tej konkurencji oraz w omnium.

 

Również nasza żeńska drużyna sprinterek nie ma na dziś prawa startu, ponieważ zajmuje dopiero 13. miejsce, jednak w sprincie indywidualnym oraz keirinie moglibyśmy wystawić dwie nasze reprezentantki. Lepiej spisuje się nasza drużyna w wyścigu na dochodzenie, która zajmuje ósme miejsce w zestawieniu, co daje nam prawo startu nie tylko w tej konkurencji, ale też w madisonie. Także w omnium moglibyśmy wystawić naszą reprezentantkę, dzięki szesnastemu miejscu w rankingu tej konkurencji.

 

Kolarstwo szosowe

 

Za nami zaledwie miesiąc zbierania punktów do rankingu olimpijskiego. Polscy kolarze na razie nie figurują w zestawieniu, podobnie jak kolarki.

 

Koszykówka 3x3

 

W męskim rankingu federacji Polska plasuje się na 13. miejscu. Dałoby ono naszej drużynie prawo startu w turnieju kwalifikacyjnym, na którym do zdobycia będą trzy przepustki na igrzyska w Tokio. W żeńskim rankingu znajdujemy się dopiero na 34. miejscu, podczas gdy ostatnia kwalifikująca się na turniej przedolimpijski Uganda jest 24.

 

Podnoszenie ciężarów

 

Okres zbierania punktów do rankingu olimpijskiego rozpoczął się mistrzostwami świata. W związku z tym najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w swojej kategorii wagowej jest Arkadiusz Michalski, brązowy medalista w wadze 109 kg. Niezłą sytuację mają też dziewiąta wśród zawodniczek do 87 kg Kinga Kaczmarczyk oraz dziesiąta w kategorii -76 kg Małgorzata Wiejak. Ciężko jednak określić dokładnie, kto ma realne szanse na kwalifikację olimpijską, gdyż limity krajowe zależą od ilości wpadek dopingowych, a w przypadku zakwalifikowania większej niż możliwa liczby zawodników federacja zadecyduje o tym, kogo wyśle do Tokio, a czyje miejsce zostanie przekazane do realokacji.

 

Siatkówka

 

Choć oficjalnie grupy światowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio będą ogłoszone na podstawie rankingu z 1 stycznia 2019, wiadomo już, że do tej pory nie odbędą się kolejne rankingowe zawody i ustalony na kongresie FIVB w Cancun obecny ranking będzie wówczas obowiązywał. W związku z tym nasza męska kadra, która zajmuje czwarte miejsce, zmierzy się prawdopodobnie z Francuzami, Słoweńcami i Tunezyjczykami. Podopiecznym Jacka Nawrockiego zabrakło punktu do 25., ostatniego dającego prawo startu w turnieju miejsca, jednak w ostatnich dniach PZPS poinformował o planowanym występie naszej żeńskiej reprezentacji w turnieju interkontynentalnym.

 

Siatkówka plażowa

 

Wciąż nie rozegrano dość turniejów rankingowych, aby którakolwiek z par wypełniła wszystkie kryteria klasyfikacji. Wśród panów dwa polskie duety – Jakub Szałankiewicz i Maciej Rudol oraz Grzegorz Fijałek i Michał Bryl – zebrały punkty, które dawałyby miejsce w trzeciej dziesiątce. Wśród pań natomiast para Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek plasowałaby się na 23. miejscu.

 

Taekwondo

 

Niewielkie zmiany zaszły w grudniowym rankingu. Wciąż czwarte miejsce gwarantujące Polsce kwalifikację w kategorii +67 kg zajmuje Aleksandra Kowalczuk. W kategorii -57 kg na 15. miejscu (13. przy limicie jednej zawodniczki a kraj) plasuje się Patrycja Adamkiewicz, natomiast na 22. pozycji w wadze -67 kg sklasyfikowana jest Anika Godel-Chełmecka (19. wśród liderek swoich reprezentacji). Na 269. miejsce (69. w kolejce do kwalifikacji olimpijskiej) spadła Magdalena Rutkowska, najlepsza z Polek w kategorii -49 kg.

 

Wśród panów na 40. miejscu w wadze +80 kg znajduje się Piotr Hatowski, który jest zarazem 27. wśród najlepszych zawodników ze swoich krajów. To samo miejsce zajmuje w kategorii -80 kg Karol Hołubowicz (29.  przy zachowaniu limitu jednego zawodnika na kraj). W kategorii -68 kg na 41. pozycji plasuje się Jarosław Mecmajer (22. w kolejce do kwalifikacji olimpijskiej), a zaraz za nim sklasyfikowany jest Karol Robak. W kategorii -58 kg na 110. miejscu jest Mateusz Nowak (49. w kolejce do kwalifikacji olimpijskiej).

 

Triathlon

 

Spadek Marii Cześnik na 141. miejsce w rankingu światowym spowodował, że nie przysługuje nam na dziś żadna kwalifikacja na igrzyska w Tokio. Przepustka przypadająca Europie z klucza kontynentalnego trafiłaby dziś do Azerbejdżanu za sprawą 124. Ksenii Levkovskiej. Z kolei w rankingu olimpijskim Cześnik jest 80. – zaledwie jedną pozycję wyżej sklasyfikowana jest Kolumbijka Diana Castillo, której miejsce gwarantuje jej krajowi kwalifikację dzięki realokacji miejsca przysługującego Oceanii.

 

Wśród panów żaden z naszych reprezentantów nie znajduje się na miejscach dających szansę na występ w Tokio – zarówno w rankingu olimpijskim, jak i światowym są to lokaty dopiero w trzeciej setce. W zestawieniu sztafet mieszanych Polska zajmuje również odległe, 29. miejsce.

 

Grudzień z kwalifikacjami

 

Nie tylko szczypiornistki ze Starego Kontynentu walczą obecnie o kwalifikację olimpijską. Kontynentalne mistrzostwa odbywają się obecnie też w Afryce, gdzie czempionat potrwa do 12 grudnia. Są to jedyne imprezy w tym miesiącu, na których można zdobyć bezpośrednie przepustki na igrzyska w Tokio.

Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy i poliglota, miłośnik monarchii i języka węgierskiego, specjalista ds. pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej.