Kolarstwo torowe - PŚ: Rudyk na czwartym miejscu

• Data publikacji: 02.12.2018, 18:28

W Berlinie zakończyła się kolejna runda Pucharu Świata w kolarstwie torowym. Polacy zakończyli zawody w stolicy Niemiec bez medalu. Dzisiaj miejsca na podium był Mateusz Rudyk. Polski sprinter zajął 4. miejsce, a wygrał kwalifikacje z rekordem Polski. Bardzo dobrze zaprezentowała się Urszula Łoś, która zajęła 5. miejsce w wyścigu ze startu zatrzymanego na 500 metrów.

Mateusz Rudyk pojechał fenomenalnie w kwalifikacjach. Polski sprinter uzyskał czas 9,584, ustanowił rekord Polski i wygrał kwalifikacje. Rafał Sarnecki w eliminacjach był 27. Drugi z Polaków przegrał w 1/16 finału z Nicholasem Paulem z Trynidadu i Tobago. Rudyk w 1/8 finału wygrał z Juanem Peraltą, a w ćwierćfinale z Maximilianem Levym. Polak awansował do strefy medalowej. W półfinale Mateusz Rudyk przegrał 0:2 z Holendrem Matthijsem Buchlim reprezentującym Beat Cycling Club. W rywalizacji o brązowy medal rywalem naszego reprezentanta był Rayan Helal. Rudyk dwukrotnie okazał się gorszy od Francuza. W finale wygrał mistrz świata Matthew Glaetzer.

Zmagania w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego rozpoczęły się od kwalifikacji. Urszula Łoś zajęła w nich 5. miejsce. W finale polska sprinterka również uplasowała się na tej pozycji. Łoś uzyskała czas 43,144. Polka przegrała o 934 tysięcznych ze zwyciężczynią. Była nią Olena Starikowa. Ukrainka była w kwalifikacjach trzecia. W finale w trójce znalazły się także Miriam Welte i Daria Szmelewa.

Niestety, Szymon Sajnok nie mógł dzisiaj powalczyć o wysokie miejsce w omnium. Mistrz świata zmaga się z chorobą. W scratchu Sajnok był 17., w wyścigu tempowym 21. i eliminacyjnym 19. Polak nie przystąpił do finałowego wyścigu punktowego. Zwycięzcą wieloboju został Sam Welsford. Australijczyk wygrał wyścig eliminacyjny. Miał małą stratę do Alberta Torresa i wyprzedził Hiszpana w ostatniej konkurencji. Torres przegrał z Welsfordem o 10 punktów. Podium uzupełnił Jan Willem van Schip z Holandii.

Daria Pikulik i Nikol Płosaj zajęły 8. miejsce w madisonie. Polski duet zdobył po jednym punkcie na pierwszym, drugim i czwartym sprincie. Bezkonkurencyjne były Laura Kenny i Emily Nelson. Brytyjki przypieczętowały zwycięstwo na ostatnim finiszu i łącznie zdobyły 37 punktów. Drugie były Dunki Julie Leth/Trine Schmidt, które jako jedyne nadrobiły okrążenie.

Marlena Karwacka szybko pożegnała się z rywalizacją w keirinie. W swoim wyścigu pierwszej rundy Polka była czwarta, a w repasażu zajęła drugie miejsce. W finale triumfowała Laurine van Riessen z Beat Cycling Club przed Niemką Emmą Hinze i Japonką Yuką Kobayashi.