Biegi narciarskie: polskie podium w Santa Caterinie!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.12.2018, 13:55

Polskie juniorki zajęły wszystkie miejsca na podium w zmaganiach na 7.5 km stylem klasycznym w Santa Caterinie. Wygrała Eliza Rucka przed Moniką Skinder i Magdaleną Kobielusz.

W ostatnim dniu rywalizacji w zawodach FIS we włoskiej Santa Caterinie biegacze ścigali się na dystansach techniką klasyczną. Kobiety miały do pokonania 7.5 km, a mężczyźni 10 km. Kolejny raz z dobrej strony pokazały się juniorki z kadry A, które całkowicie zdominowały zmagania w swojej kategorii wiekowej. Bieg zawodniczek do lat 20 wygrała Eliza Rucka, 16 sekund gorszy czas zanotowała Monika Skinder, kolejne 2 sekundy do liderki straciła Magdalena Kobielusz. Tym samym polskie nastolatki zajęły wszystkie trzy miejsca na podium, a strata czwartej dziś reprezentantki Andory, Caroli Vila Obiols, do Ruckiej wyniosła blisko 40 sekund. Na 6 miejscu rywalizację ukończyła Weronika Kaleta (+57 sek.), a 17 była trenująca w kadrze młodzieżowej Justyna Stefaniuk (+2:37). Tuż za 30 uplasowała się Karolina Kaleta, a pozostałe Polki zajęły dalsze pozycje. Sklasyfikowano 54 juniorki.

Na tym samym dystansie ścigały się także seniorki. Pierwsze cztery miejsca zajęły reprezentantki gospodarzy – wygrała Lucia Scardoni przed Sarą Pellegrini i Anną Comarellą. Na 5 pozycji bieg ukończyła Urszula Łętocha, która do zwyciężczyni straciła minutę i 17 sekund. Czas Uli  - 23:41.2 – jest gorszy o 12 sekund od wyniku Elizy Ruckiej i lepszy o 3 sekundy od rezultatu Moniki Skinder. Na 7 pozycji w gronie seniorek sklasyfikowano Klaudię Kołodziej (+2:45), a ostatnią 11 lokatę zajęła Magdalena Czusz.

W biegu juniorów na 10 km najlepsze czasy wykręcili Włosi – wygrał Luca del Fabro przed Gabrielem Koehlem i Giovannim Ticco. Przyzwoicie wypadli reprezentacji z kadry młodzieżowej: Wiktor Czaja, Dawid Damian, Michał Boreczek i Bartosz Głaz, którzy zajęli miejsca w drugiej dziesiątce. Najlepszy z nich – Czaja – był 14 i stracił do del Fabro niespełna półtorej minuty. Na 30 pozycji sklasyfikowano Piotra Sobiczewskiego, 34 był Oskar Wysocki, a inni Biało-Czerwoni zajęli odległe lokaty. Do mety dotarło 75 juniorów.

W rywalizacji mężczyzn na 10 km triumfował Włoch Stefano Gardener przed rodakiem Paolo Fantonem i reprezentantem Rumunii Paulem Constantinem Pepene. Najlepszy z Polaków, Kacper Antolec, zajął 15 miejsce ze stratą 2 minut i 18 sekund do zwycięzcy. Sklasyfikowano 25 zawodników.

Według informacji, które w mediach społecznościowych zamieszczała Justyna Kowalczyk, dla kadry kobiet trzydniowe zawody w Santa Caterinie miały być eliminacją do Pucharu Świata w Davos. Patrząc na wyniki zmagań we Włoszech można się pokusić o stwierdzenie, że najlepszą dyspozycję w kadrze prezentują juniorki: Monika Skinder, która zajęła 3 miejsce w sprincie w rywalizacji z seniorkami oraz Izabela Marcisz i Eliza Rucka, które wygrały biegi dystansowe w gronie juniorek. Niebawem przekonamy się, czy młode Polki dostaną szansę startu w zawodach wyższej rangi.