Piłka ręczna - ME: triumfatorki igrzysk lepsze od mistrzyń świata

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 29.11.2018, 22:09

Dobrym widowiskiem rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet, które od dziś do 16 grudnia będą odbywać się we Francji. W meczu otwarcia turnieju Rosjanki pokonały reprezentację Francji 26:23 (11:11). Najlepszą zawodniczką meczu została Daria Samokhina.

Mecz gospodyń Francuzek z Rosjankami rozpoczynał handballowe Euro 2018! Naprzeciw siebie w meczu otwarcia stanęły złote (Rosja) oraz srebrne (Francja) medalistki Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro. „Trójkolorowe” wygrały też przed rokiem Mistrzostwa Świata, a dwa lata temu na Euro, które odbywało się w Szwecji zgarnęły brązowe medale. W swojej własnej ojczyźnie  też były one jednymi z faworytek turnieju.

Mecz rozpoczął się od niecodziennego obrazka. W 34. sekundzie meczu trafiła Ksenia Makiejewa, a potem oba zespoły nie strzelały bramek przez prawie sześć kolejnych minut. Mała bramkostrzelność naturalnie przełożyła się na niski wynik i po pierwszym kwadransie spotkania na tablicy wyników było tylko 5:3 dla Rosjanek, które dwie bramki ze swojego dorobku rzuciły do pustej bramki. W dalszej części pierwszej części gry oba zespoły grały wyrównany mecz, ale w pewnym momencie to gospodynie przejęły inicjatywę, od stanu 7:9 rzucając trzy bramki – dwa razy do bramki trafiła Orlane Kanor, jedno trafienie dołożyła Beatrice Edwige. Wydawało się, że na przerwę Francuzki zejdą z prowadzeniem, ale ostatecznie wywalczyły tylko remis. Tuż przed gwizdkiem trafiła Siraba Dembele i był remis 11:11.

Francuzki świetnie rozpoczęły drugą część gry, kiedy to szybko strzeliły trzy bramki, straciły tylko jedną i uzyskały wartościową przewagę. Trzymały ją przez ponad 10 minut, ale podopieczne Jewgienija Trefiłowa zebrały się do pogoni i m.in. za sprawą dwóch bramek Jelizawiety Malaszenko zaraz był remis, a po golach Darii Samokhiny i Julii Mangarowej nawet wyszły na prowadzenie 19:17. Pierwszy kwadrans drugiej połowy pokazał, że ten mecz może bardzo szybko zmienić swoje oblicze i mimo przewagi „Sbornej” nic tu jeszcze nie jest rozstrzygnięte. Potem aż do stanu 22:20 obie reprezentacje grały „punkt za punkty”. Im dalej w mecz, tym Francuzki były bardziej zdenerwowane, a Rosjanki spokojnie zmierzały po zwycięstwo w meczu. Na trochę ponad dwie minuty przed końcem Francuzki dostały prezent w postaci gry w przewadze (było 25:23 dla Rosji), ale nie potrafiły tego wykorzystać. Mistrzynie olimpijskie dowiozły do końca wygraną w stosunku 26:23. Po bardzo ładnym i emocjonującym meczu podopieczne Jewgienija Trefiłowa mogą się cieszyć!

W tej grupie występują jeszcze Słowenki i Czarnogórki, jednak przy tym, co pokazały dzisiaj obie reprezentacje, będą one głównymi faworytami do zajęcia dwóch pierwszych miejsc, co zresztą można było już przewidzieć po losowaniu. My jednak już czekamy na jutro! O godzinie 18:00 pierwszy mecz reprezentantek Polski, które zmierzą się w ramach meczu grupy A z Serbkami. Na naszym portalu będzie miała miejsce relacja LIVE z tego spotkania!