Biegi: Johaug w formie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.11.2018, 13:35

Therese Johaug zdominowała tradycyjne norweskie otwarcie sezonu w biegach narciarskich w Beitostoelen. Wracająca do zmagań po dwuletniej dyskwalifikacji zawodniczka odniosła dwa imponujące zwycięstwa. Pozostali reprezentanci kraju fiordów spisywali się w kratkę. W trzydniowych zawodach formą błysnęły dwie norweskie juniorki, które w tym sezonie będą rywalizować z młodymi Polkami.

Powrót Johaug,  błysk juniorek i biathlonistki

Skandal dopingowy, dwa lata dyskwalifikacji, zakaz startu w igrzyskach w Pjongczangu. Wygląda, że wszystko, co najgorsze już za Therese Johaug. Norweżka odbyła karę, wróciła do kadry, dostała od Marit Bjoergen wszystkie najlepsze narty i… na dzień dobry zdemolowała rywalki w krajowym otwarciu sezonu biegowego w Beitostoelen. Na pytanie czy wróci równie mocna jak przed dyskwalifikacją dała bardzo jasną odpowiedź – tak.

W obu biegach dystansowych na 10 km – najpierw klasykiem, później łyżwą – Johaug nie miała sobie równych.  Od startu do mety notowała zdecydowanie najlepsze czasy, zostawiając rywalki daleko w tyle. Jedynie Ingvild Flugstad Oestberg była w stanie biec na poziomie nieznacznie słabszym – ze stratą w granicach pół minuty do Johaug – co dało jej dwukrotnie drugie miejsce. Reszta rywalek traciła do Therese przynajmniej minutę (w klasyku) bądź blisko dwie (w łyżwie). Na najniższym stopniu podium w zmaganiach techniką klasyczną stanęła Kari Oeyre Slind, a w stylu dowolnym – Amerykanka Sadie Bjoernsen.

Pozostałe Norweżki – poza Johaug i Oestberg – na dystansach nie zachwyciły. Dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata Heidi Weng wciąż szuka formy – w biegu klasykiem była dopiero 7., w łyżwie w ogóle nie wystartowała. Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu Ragnhild Haga również nie pobiegła na swoim koronnym dystansie, a klasykiem była 5. Warto odnotować bardzo dobre występy 17-letniej Helene Marie Fossesholm. Norweska juniorka, która w ubiegłym sezonie nie przegrała w swojej kategorii wiekowej ani jednego startu, w zmaganiach seniorskich startuje bez kompleksów. W biegu klasykiem zajęła 11 pozycję, ze stratą kilkunastu sekund do Heidi Weng, a w łyżwie była 5.

W sprincie kobiet zwycięstwo przypadło Maiken Caspersen Falli, która jednak musiała się mocno napocić, by na trasie pokonać 19-letnią Kristine Staavas Skistad. Kolejna zdolna juniorka z Norwegii wygrała kwalifikacje, a w półfinale i finale toczyła z mistrzynią olimpijską z Soczi wyrównaną walkę. Na trzecim stopniu podium stanęła Lotta Udnes Weng, a tuż za czołową trójką uplasowała się… biathlonistka Tiril Eckhoff. Na pytanie dziennikarzy, czy planuje wystartować w zawodach biegaczek narciarskich, przyznała, że nie odmówi, jeśli pojawi się taka szansa.

Klaebo z kłopotami, Northug bez formy

Emocji nie brakowało w zmaganiach mężczyzn. Johannes Hoesflot Klaebo wygrał co prawda sprint łyżwą, ale na trasie nie zaprezentował dominacji, do której przyzwyczaił kibiców. W finale minimalnie wyprzedził Emila Iversena (+0.18), kroku dotrzymywali mu także Eirik Brandsdal i Tefre Gjoeran. Na dystansie 15 km klasykiem Klaebo spisał się słabo, zajmując dopiero 6 lokatę, ze stratą 1:17 do Dirika Toensetha. Na podium w tym biegu stanęli także Emil Iversen i Sjur Roethe.

Roethe wygrał zmagania na 15 km łyżwą, pokonując mistrza olimpijskiego Simena Hegstada Kruegera i Martina Johnsruda Sundy. Całkowicie bez formy jest Petter Northug, który po latach przerwy wrócił do treningów z reprezentacją Norwegii. Dwukrotny mistrz olimpijski z Vancouver na inaugurację został zdyskwalifikowany w biegu na 15 km klasykiem – za niedozwolone „łyżwowanie”. W sprincie nie przebrnął kwalifikacji, zajmując 35 miejsce. Dziennikarzom powiedział, że jest w bardzo złej formie i jeśli sytuacja się nie poprawi do końca roku, pomyśli o zakończeniu kariery.