Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: Polacy nie zachwycili

• Data publikacji: 18.11.2018, 11:27

Za nami ostatni dzień rywalizacji na Pucharze Świata w Obihiro. Najwyższe, 17. miejsce, zajęła Natalia Czerwonka na dystansie 1000 metrów. W grupie A jechał także Piotr Michalski, a  niezły wynik w grupie B zanotowała Karolina Bosiek.

Czerwonka dystans 1000 metrów pokonała w czasie 1:17,733. Pozwoliło jej to na zajęcie 17. miejsca. Ta pozycja daje pewność, że Polka również za tydzień pojedzie w grupie A. Dystans, jaki dzielił ją od najlepszych był jednak spory. Zwyciężczyni – Vanessa Herzog – dojechała do mety w 1:14,568. Austriaczka wyprzedziła dwie Japonki – Miho Takagi i Nao Kodairę.

Druga z reprezentantek Polski, Kaja Ziomek, pojechała w grupie B. Czas 1:21.274 dał jej 14. pozycję w tym gronie zawodniczek.

14. Kaja Ziomek +4,79

Na tym samym dystansie w grupie A zobaczyliśmy także Piotra Michalskiego. On z kolei osiągnął czas 1:10,660. Wśród zawodników elity został sklasyfikowany na przedostatnim, 19. miejscu. Oznacza to, że na Pucharze Świata w Tomakomai pojedzie w grupie B. W tej tym razem rywalizowali Sebastian Kłosiński i Artur Nogal. Obaj pojechali słabiej. Zajęli kolejno 22. i 24. miejsce.

Zawody zdecydowanie wygrał Rosjanin Paweł Kuliżnikow. Czasem 1:07,858 pogodził Holendrów – Kjelda Nuisa i Thomasa Krola, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce.

24. Artur Nogal + 2,85

Na najdłuższych dystansach biało-czerwoni rywalizowali tylko w grupach B. U kobiet na dystansie 3000 metrów spore nadzieje na przyszłość wiązać możemy z Karoliną Bosiek. W Obihiro 18-latka pojechała nieźle. Czas 4:13,970 pozwolił jednak tylko na zajęcie 10. miejsce. Siedem pozycji niżej sklasyfikowano Magdalenę Czyszczoń, która dystans pokonała w 4:16,720.

W rywalizacji mężczyzn na 5000 metrów udział wziął Adrian Wielgat. Polak był 15. w grupie B z czasem 6:35,621.

Na najdłuższych dystansach dominowali Holendrzy. U kobiet zawody wygrała Esmee Visner, która minimalnie pokonała Rosjankę Natalię Woroninę. Czołową „trójkę” uzupełniła Martina Sablikova z Czech.

U mężczyzn najszybszy był Patrick Roest, który przejechał dystans w 6:13,019, dzięki czemu bardzo zdecydowanie wygrał z Aleksandrem Rumjancewem (Rosja) i swoim rodakiem – Marcelem Boskerem.

15. Adrian Wielgat +15,53

Na koniec weekendu rozstrzygnięto rywalizację w sprincie drużynowym. U mężczyzn najszybsi okazali się Holendrzy, którzy o przeszło sekundę pokonali drugich Norwegów i trzech Kanadayjczyków. Jadący w składzie Artur Waś, Artur Nogal i Sebastian Kłosiński Polacy zakończyli zawody na odległym, dziewiątym miejscu.

W sprincie drużynowym kobiet triumfowały Rosjanki. Drugie były Japonki, które złote medale przegrały o zaledwie 0,12 sekundy. Na trzecim miejscu zawody zakończyły natomiast Holenderki. W tej konkurencji nie zobaczyliśmy reprezentantek Polski.