Łyżwiarstwo szybkie - Puchar Świata: Waś najlepszy z Polaków, Ziomek krok od elity

• Data publikacji: 17.11.2018, 11:20

Za nami drugi dzień inauguracyjnego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. W japońskim Obihiro najlepsi zawodnicy świata rywalizowali na 500 i 1500 metrów oraz w biegu masowym. Najlepiej z biało-czerwonych poradził sobie Artur Waś, który zajął 12. miejsce na sprinterskim dystansie. Bardzo dobrze spisała się także Kaja Ziomek.

Waś poprawił swój czas względem piątkowej rywalizacji. 35,229 sekundy wystarczyło mu na zajęcie 12. miejsca w stawce najlepszych sprinterów. Rywalizację wygrał Rosjanin Paweł Kuliżnikow (34,619), który minimalnie wyprzedził największą sensację dnia – Ryohei Hagę. Dla 30-letniego Japończyka drugie miejsce Pucharu Świata jest najwyższym w karierze.

Trzech kolejnych reprezentantów Polski wystartowało w grupie B. Najlepiej z nich poradził sobie Artur Nogal, który z czasem 35,519 sekundy zajął ósme miejsce. Piotr Michalski (35,782) był 13., a Sebastian Kłosiński (36,396) 25.

Wśród kobiet ponownie najszybsza na 500 metrów była Nao Kodaira z Japonii. Tym razem triumfowała ze sporą przewagą nad Austriaczką Vanessą Herzog. Podium uzupełniła Olga Fatkulina (Rosja). Jedyna Polka w stawce, Kaja Ziomek, rywalizowała w grupie B. Pojechała w czasie 39,082 sekundy i uplasowała się na czwartej pozycji. Do awansu do grupy A zabrakło jej zaledwie 0,05 sekundy.

Swój inauguracyjny start w nowym sezonie Pucharu Świata ma za sobą także mistrz olimpijski z Soczi – Zbigniew Bródka. Na swoim ulubionym dystansie 1500 metrów Polak zajął 16. miejsce z czasem 1:48,022. Nieco słabiej pojechał Sebastian Kłosiński. Czas 1:48,968 pozwolił mu na zaledwie 18. lokatę, przez co za tydzień wystartuje prawdopodobnie w grupie B.

W tej tym razem startowali Adrian Wielgat (1:49,489) i Marcin Bachanek (1:52,334), którzy zajęli kolejno 16. i 27. miejsce. Rywalizację na 1500 metrów wygrał Denis Juskow (1:44,550). Rosjanin zdołał utrzeć nosa Holendrom. Wyprzedził Kjelda Nuisa (1:44,819) i Patricka Roesta (1:45,124).

W rywalizacji na 1500 metrów kobiet zobaczyliśmy trzy Polki. Najlepiej z nich spisała się Natalia Czerwonka, której czas 2:00,093 dał 17. miejsce w grupie A. Pozycję niżej sklasyfikowana została Karolina Bosiek (2:00,365), która – podobnie jak Kłosiński – w Tomakomai prawdopodobnie wystartuje w grupie B. Magdalena Czyszczoń dystans przejechała w 2:05,961, co dało jej 22. miejsce w grupie B.

Na tym dystansie triumfowała Brittany Bowe. Amerykanka sprawiła niespodziankę, pokonując o 0,09 sekundy Miho Takagi z Japonii. Tym samym po dwóch latach przerwy zdobyła medal Pucharu Świata. Podium uzupełniła Jekaterina Szikowa (Rosja).

Sobotnią część rywalizacji zakończyły finały biegów masowych. Wśród kobiet triumfowała Nana Takagi (Japonia), która po znakomitym finiszu zdołała wyprzedzić na ostatnich metrach Irene Schouten (Holandia). W stawce wystartowały dwie Polki. Czyszczoń zajęła 21. miejsce. Na 24. pozycji sklasyfikowano Bosiek, która upadła niedaleko przed metą.

W finale biegu masowego mężczyzn nie zobaczyliśmy żadnego reprezentanta Polski. Triumfiował Andrea Giovannini z Włoch przed Simonem Schoutenem (Holandia) i Cheoncho Umem (Korea Pd.).