Puchar FIS w Bruskvallarnie: świetny bieg Dominika Burego

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 16.11.2018, 14:56

Ten weekend jest ostatnim, w którym najlepsi specjaliści od biegów narciarskich szlifują formę przed sezonem Pucharu Świata. Świetne wieści napłynęły do nas z Bruskvallarny, gdzie wysokie 5. miejsce w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym zajął Dominik Bury.

Zawody FIS w Bruksvallarnie są głównie obstawione przez gospodarzy. Startuje tu też jednak nasza seniorska reprezentacja Polski mężczyzn i dziś możemy być zadowoleni z niektórych występów. Na trasie zaprezentowali się Dominik Bury, Kamil Bury, Mateusz Haratyk i Maciej Staręga. Najlepiej spisał się pierwszy z wymienionych Biało-czerwonych. Mogło być jednak jeszcze wyżej. Po 1500 metrach młodszy z braci Bury przegrywał czasowo tylko ze Szwedem Marcusem Ruusem. Kolejne międzyczasy były trochę słabsze, ale nawet tuż po przejechaniu 8 kilometra Polak plasował się na 5. miejscu, z nieznaczną stratą do podium. Ostatecznie, strata trochę się powiększyła, ale miejsce się nie zmieniło. Bardzo dobry występ 22-letniego biegacza.

Zawody wygrał Jens Burman z czasem 19:11,0. Uczynił to... ex aequo ze swoim rodakiem Karlem-Johanem Westbergiem. Szwedzką dominację przerwał Keishin Yoshida. Japończyk uplasował się dziś na 3. miejscu ze stratą 9,5 sekundy. Pozostali Polacy spisali się bardzo słabo. Kamil Bury był 41. (+1:16,2), Maciej Staręga 47. (+1:28,1), a na 53. miejscu znalazł się Mateusz Haratyk (+1:33,8). Bieg ukończyło aż 192 zawodników.

Jeszcze większa szwedzka dominacja była w gronie pań, gdzie gospodynie zajęły... dwanaście pierwszych miejsc. Wygrała młoda Ebba Anderson, pokonując starą mistrzynię Charlotte Kallę o 2,6 sekundy. Trzecie miejsce - ze stratą 15,7 sekundy - zajęła Hanna Falk. Zawodniczki rywalizowały na dystansie 5 kilometrów.