ATP Finals: Federer drugim półfinalistą

• Data publikacji: 15.11.2018, 22:55

Roger Federer pokonał w dwóch setach 6:4, 6:3 reprezentanta RPA Kevina Andersona i dołączył do swojego dzisiejszego rywala w gronie półfinalistów ATP Finals rozgrywanych w Londynie. Szwajcar po drugim zwycięstwie z rzędu może cieszyć się z zajęcia pierwszego miejsca w grupie B.

Anderson przystąpił do dzisiejszego spotkania pewny awansu do najlepszej "czwórki", co z pewnością wpłynęło na jego poziom koncentracji. Szwajcar zaś potrzebował minimum jednego seta do osiągnięcia kolejnego półfinału w historii występów w zawodach wieńczących sezon panów. Początek meczu przebiegał pod dyktando serwujących. Obaj gracze wykorzystywali w pełni atut podania. Przy stanie 3:3 lekki kryzys dopadł Andersona. 32-latek z RPA popełnił proste błędy, a w połączeniu ze skuteczną grą turniejowej "dwójki", zaowocowało to przełamaniem. Wydawało się, że 37-letni Szwajcar otworzył sobie autostradę do zainkasowania tej partii na swoje konto, lecz nieoczekiwanie wyciągnął pomocną dłoń w kierunku rywala. Rozstawiony w Londynie z numerem 4. Anderson odrobił straty, ale po chwili znów inicjatywę przejął Federer i od wygrania seta dzielił go jeden gem. Niewiele brakowało, aby seria przełamań wciąż trwała, bowiem zawodnik z RPA wypracował sobie trzy szanse na przełamanie z rzędu. Jednak 20-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych wychodził z takich opresji niejednokrotnie. Tym razem również obronił się przed stratą serwisu i zamknął partię wynikiem 6:4.

Druga odsłona była już tylko walką o wygranie grupy B. Obaj panowie bez większej presji wrócili na kort po krótkiej przerwie. Z powrotem dominować zaczął serwis obu tenisistów. Analogicznie do pierwszej partii do stanu 3:3 kibice zgromadzeni na trybunach nie zobaczyli przełamań, a zmieniło się to w siódmym gemie. 37-letni Federer podkręcił tempo i odbierając serwis rywalowi zbliżył się na wyciągnięcie ręki do końcowego triumfu. Przewagę potwierdził kilka chwil później swoim gemem, a podłamany Anderson spuścił z tonu i został złamany po raz czwarty, co zakończyło drugą partię stosunkiem 6:3.

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Kevin Anderson (RPA, 4) 6:4, 6:3.