Pływanie - PŚ w Tokio: rekordy Morozova i Xu

• Data publikacji: 12.11.2018, 12:50

W miniony weekend odbyły się przedostanie zawody w ramach pływackiego Pucharu Świata. Tym razem najlepsi zawodnicy rywalizowali w stolicy Japonii - Tokio. Polacy nie startowali.

Dzień 1

Największą gwiazdą pierwszego dnia tych zmagań był niewątpliwie reprezentant Rosji - Vladimir Morozov, który dwukrotnie (obok Katinki Hosszu) triumfował. Jednak Rosjanin w wyścigu na 100m stylem zmiennym wyrównał swój rekord świata - 50.26, wyprzedzając Hiromase Fujimoriego oraz Michaela Andrew. Natomiast na dystansie o połowę krótszym i w stylu dowolnym, pobił rekord zawodów (również swój) - 20.49, będąc lepszym od Michaela Andrew i Kyle'a Chalmersa.

Poza Morozovem, świetnie spisała się wspomniana Katinka Hosszu, która wygrywała na dystansach 100m stylem zmiennym i 200m motylkiem. Oprócz tego trzeba wyróżnić Holenderki - Femke Heemskerk oraz Ranomi Kromowidjojo.

Dzień 2

Po raz kolejny jednym z bohaterów dnia był Vladimir Morozov, który ustanowił rekord zawodów na 100m stylem dowolnym, osiągając wynik - 45.16. Za jego plecami dopłynęli Kyle Chalmers z Australii - 45.18 oraz Amerykanin Blake Pieroni - 46.79.

Wśród długodystansowców nadal dominują Ukraińcy, a konkretnie Mykhailo Romanchuk. Zwyciężył on na dystansie 1500m stylem dowolnym - 14:29.93. Na drugim miejscu finiszował Syogo Takeda reprezentujący krajowy klub - 14:33.26, zaś na trzecim rodak Romanchuka - Sergii Frolov - 14:39.22.

W rywalizacji 50m motylkiem kobiet zdetronizowana została Szwedka Sarah Sjostrom, która przegrała z Ranomi Kromowidjojo z Holandii. Podium uzupełniła Rikako Ikee startująca w barwach klubowych.

Dzień 3

Ostatniego dnia zmagań również mieliśmy mocny akcent w postaci rekordu świata. Tym razem został on pobity przez Chińczyka Jiayu Xu na dystansie 100m grzbietem - 48.88. Dotychczasowy należał do Klimenta Kolesnikova z Rosji i wynosił - 48.90. Drugi przypłynął w tym wyścigu Mitchell Larkin z Australii - 49.54, zaś trzeci japoński klubowicz Masaki Kaneko - 50.48.

Doskonale też spisali się reprezentanci Australii, zwłaszcza na dystansie 200m grzbietem, gdzie dublet zdobyły Emily Seebohm i Mina Atherton oraz sztafeta mieszana 4x50m stylem zmiennym, która okazała się najlepsza. Ponadto w rywalizacji 200m stylem dowolnym wśród mężczyzn triumfował Kyle Chalmers - 1:41.83. Za nim finiszowali Blake Pieroni ze Stanów Zjednoczonych - 1:42.16 i Chińczyk Shun Wang - 1:43.43.