Łyżwiarstwo figurowe - GP: Kihira triumfuje, Uno w finale

• Data publikacji: 11.11.2018, 14:30

Japonka Rika Kihira stanęła na najwyższym stopniu podium. Reprezentantka Japonii zdobyła złoto po tym jak zaprezentowała fenomenalny program dowolny, którym ustanowiła nowy rekord świata! Zaledwie 16-letnia solistka zdeklasowała swoje rywalki w walce o złoty medal. Wśród solistów triumfował Shoma Uno, który utrzymał pozycję po programie krótkim i stanął na najwyższym stopniu podium zdobywając złoto.

Niesamowita Kihira

NHK Trophy to czwarte w kolejności zawody z cyklu Grand Prix, które odbywają się w Hiroszimie w Japonii. Wśród solistek po programie krótkim prowadzenie obejmowała Elizaveta Tuktamysheva. Ku zaskoczeniu Rosjanka ostatecznie zakończyła zawody na trzecim miejscu. Reprezentantka gospodarzy Rika Kihira zdeklasowała rywalki. Młodziutka Japonka, która po programie krótkim zajmowała dopiero 5. pozycję, przed publicznością zgromadzoną w Hiroszimie zaprezentowała bezbłędny program dowolny do utworu „Beautiful Storm”. 16-letnia solistka rozpoczęła od kombinacji potrójnego Axla z potrójnym Toeloopem, którą wykonała bezbłędnie. W programie dowolnym wykonała jeszcze pięć innych skoków z trzema obrotami. Zachwyciła trudnymi piruetami oraz sekwencją kroków. Reprezentantka kraju kwitnącej wiśni uzyskała 154.72 pkt ustanawiającym tym samym nowy rekord świata za program dowolny! W łącznej nocie Rika Kihira zdobyła 224.31 pkt, jest to najlepszy wynik sezonu.

Miyahara w finale Grand Prix

Srebrny medal powędrował do Satoko Miyahary, która utrzymała swoją pozycję po programie krótkim. Reprezentantka Japonii zaprezentowała swój program dowolny do utworu „Invierno Porteno” . Stoko Miyahara wykonała min. kombinację potrójnego Lutza z potrójnym Toeloopem. Brązowa medalistka świata za program dowolny uzyskała 143.39 pkt, co w łącznej ocenie dało 219.47 pkt, a także kwalifikację do finału zawodów z cyklu Grand Prix. Jak wspomniała: „Występ nie był taki zły, jednak muszę pracować ciężej. Każda rywalizacja toruje drogę do następnych zawodów”. Brązowy medal trafił w ręce Rosjanki. Elizaveta Tuktamysheva ostatecznie stanęła na najniższym stopniu podium. Programem dowolnym ustanowiła nowy rekord sezonu i jak sama wspomniała: „Jestem zadowolona z mojego występu, wykonałam go lepiej niż podczas zawodów Skate Canada. Wynik, który uzyskałam jest aktualnie najwyższym w mojej karierze”.

Bezkonkurencyjny Uno

Rywalizację wśród solistów wygrał pochodzący z Japonii Shoma Uno. Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z Pjongczangu po programie krótkim był liderem do złota. W swoim programie dowolnym zaprezentował się do „Sonaty Księżycowej” Ludwika van Beethoven’a. Rozpoczął od Salchowa z czterema obrotami, by kilka chwil później wykonać poczwórnego Flipa oraz poczwórnego Toeloopa. Niesamowicie poruszający, utrzymany w muzyce występ Uno mimo kilku błędów oceniony został na 183.96 pkt, co w łącznej nocie dało Japończykowi 276.45 pkt. „Cieszę się, że wygrałem NHK Trophy i tym samym zagwarantowałem sobie miejsce w finale Grand Prix. Jednakże nie ustrzegłem się błędów zarówno w programie krótkim jak i dowolnym” - wspomniał Uno. Srebrny medal trafił w ręce Rosjanina. Sergei Voronov utrzymał swoją pozycje po programie krótkim. Swój występ zaprezentował do utworu „Way Down We Go”, w którym wykonał min. Toeloopa z czterema obrotami. 31-letni solista w łącznej klasyfikacji uzyskał 254.28 pkt. Awansujący z czwartej pozycji po programie krótkim Matteo Rizzo zdobył pierwszy medal dla Włoch podczas zawodów z cyklu Grand Prix.