Niespodzianki na mistrzostwach świata w kolarstwie BMX Freestyle

• Data publikacji: 11.11.2018, 11:20

W chińskim Chengdu po raz drugi w historii odbyły się Miejskie Mistrzostwa Świata w kolarstwie. Podczas mistrzostw rozegrano zawody w kolarstwie BMX Freestyle Park. Patryk Teul zajął 41. miejsce.

Patryk Teul był jedynym polskim reprezentantem w kolarstwie BMX. Tydzień wcześniej polski kolarz startował w Pucharze Świata, gdzie był najlepszym Polakiem. W kwalifikacjach mistrzostw świata Teul zajął 41. miejsce z wynikiem 47,30. W finale wystartowało najlepszych 12 zawodników z kwalifikacji i półfinałów. Niespodziewanie najlepszy okazał się Justin Dowell. Urodzony w 2000 roku Amerykanin, w pierwszym przejeździe uzyskał fenomenalny wynik 92,20. W drugiej próbie Dowell poradził sobie dużo słabiej, ale jako jedyny zawodnik w stawce przekroczył wynik 90 punktów. Drugie miejsce z wynikiem 88,90 zajął Kenneth Tencio Esquivel z Kostaryki, a trzeci był Australijczyk Brandon Loupos z rezultatem 88,72. W kwalifikacjach odpadł zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Marin Rantes. Obrońca tytułu Logan Martin nie wystartował z powodu kontuzji.

41. Patryk Teul

Finał zawodów kobiet zdominowały Amerykanki. Tutaj także doszło do niespodzianki. Wygrała Perris Benegas (93,00) przed Angie Marino (87,80) i Hannah Roberts (86,30). Brązowy medalistka broniła tytułu sprzed roku i była główną faworytką do zwycięstwa. Za podium uplasowała się Niemka Lara Lessmann, która tydzień temu wygrała Puchar Świata w Chengdu. Polki nie startowały.

1. Perris Benegas (Stany Zjednoczone) 93,00
2. Angie Marino (Stany Zjednoczone) 87,80
3. Hannah Roberts (Stany Zjednoczone) 86,30
4. Lara Lessmann (Niemcy) 84,40
5. Teresa Fernandez-Miranda (Hiszpania) 84,20
6. Nikita Ducarroz (Szwajcaria) 77,30

Miejskie mistrzostwa świata to nie tylko kolarstwo BMX. W Chengdu Polkę reprezentowała także Marta Turoboś. Reprezentantka naszego kraju zajęła 7. miejsce w eliminatorze MTB. W konkurencji tej triumfowali Francuzi Coline Clauzure i Titouan Perrin Ganier. W zawodach drużynowych w trialu najlepsi okazali się Hiszpanie. Wśród kobiet wygrała Niemka Nina Reichenbach. U mężczyzn w kategorii 20" triumfował Austriak Thomas Pechhacker, a w kategorii 26" Brytyjczyk Jack Carthy. W kategorii 20" Karol Serwin odpadł w półfinale, zajmując 17. miejsce.