Biegi: polskie juniorki podbijają Muonio, Kowalczyk na podium

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.11.2018, 11:15

Polskie biegaczki narciarskie kontynuują dobrą passę w przedsezonowych sprawdzianach w fińskim Muonio. W biegu na 5 km stylem klasycznym juniorek Biało-Czerwone zajęły cztery pierwsze miejsca. W rywalizacji seniorek na tym samym dystansie na najniższym stopniu podium stanęła Justyna Kowalczyk.

Po wczorajszym sukcesie Moniki Skinder w sprincie, dziś z dobrej strony pokazały się nasze juniorki rywalizujące na dystansach. W biegu zawodniczek do lat 20 Polki nie dały rywalkom szans i między sobą walczyły o miejsca na podium. Najszybciej dystans 5 km stylem klasycznym pokonała Izabela Marcisz (13:14.0). Dziesięć sekund do liderki na mecie straciła Eliza Rucka, a podium uzupełniła Weronika Kaleta (+22.9). Na 4 pozycji rywalizację ukończyła Magdalena Kobielusz (+45.9), Monika Skinder nie startowała.

Obsada biegu juniorskiego nie była wymagająca – na starcie pojawiło się zaledwie 21 biegaczek i nie było wśród nich zawodniczek z czołówki światowej w tej kategorii wiekowej. Wyniki polskich juniorek można natomiast porównać do biegnących po nich seniorek, które miały do pokonania identyczną trasę.

W biegu seniorek zdecydowane zwycięstwo z czasem 12:06.1 odniosła Victoria Carl. 23-letnia reprezentantka Niemiec to wielokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców, która w ubiegłym sezonie potrafiła zająć miejsce w najlepszej 10 Pucharu Świata. W Muonio wyprzedziła koleżankę z reprezentacji Katharinę Henning o blisko 15 sekund. Trzecie miejsce zajęła Justyna Kowalczyk z czasem gorszym od Carl o 28 sekund. Poza podium kolejne trzy biegaczki z Niemiec: Julia Belger, Pia Fink i Stefanie Boehler, a także Kerttu Niskanen z Finlandii, Anna Svendsen z Norwegii i Rosjanki: Anna Żerebiatiewa i Maria Istomina. Na 12 pozycji sklasyfikowano Urszulę Łętochę (+1:26.9), a 18 lokatę w stawce 32 biegaczek zajęła Agata Warło (+1:42.0).

Czas Uli Łętochy jest gorszy od wyników, które uzyskały Izabela Marcisz i Eliza Rucka. Na stronie FIS zsumowano wyniki obu biegów kobiet. W tej klasyfikacji polskie biegaczki zajmują następujące miejsca: Justyna Kowalczyk (3.), Izabela Marcisz (12.), Eliza Rucka (13.), Urszula Łętocha (14.), Weronika Kaleta (16.), Agata Warło (21.), Magdalena Kobielusz (25.). Sklasyfikowano 53 zawodniczki.

Rywalizację seniorów na 10 km klasykiem zdominowali Rosjanie. Zwyciężył Iwan Jakimuszkin przed Ilią Siemikowem i Maksimem Wylegżaninem.

Na zakończenie rywalizacji w Muonio Polki wystąpią w niedzielę w biegu na 10 km techniką dowolną.