MŚ w karate: historyczny sukces. Banaszczyk zawalczy o złoto!

• Data publikacji: 07.11.2018, 17:28

Rewelacyjny występ Doroty Banaszczyk podczas rozgrywanych w Madrycie mistrzostw świata w karate. Polka, startująca w kumite w kategorii - 55 kg awansowała do finału i w weekend zawalczy o tytuł.

Banaszczyk w ostatnim czasie sygnalizowała dobrą dyspozycję, ale chyba nikt nie spodziewał się tak dobrego występu. Siódma zawodniczka tegorocznych mistrzostw Europy w pierwszych walkach pokonała kolejno Thalię Terrero z Dominikany 3:1, Bułgarię Iwet Goranową 1:0 oraz 3:1 Oceanne Ganiero z Beninu.

Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie czekało Polkę w ćwierćfinale. Rywalką była Włoszka Sara Cardin, która z trzech ostatnich ME przywozu kolejno złoto, srebro i brąz. Tym razem to Banaszczyk okazała się lepsza, triumfując 1:0. W półfinale podopieczna Macieja Gawłowskiego przez wskazanie sędziów przy remisie 0:0 wygrała z trzecią zawodniczką MŚ 2016, Japonką Sarą Yamadą i w weekend zawalczy o złoty medal.

Dodajmy, że Banaszczyk już teraz zapisała się w historii. Polacy do tej pory jeszcze nigdy nie zdobyli medalu podczas seniorskich mistrzostw świata WKF.

Pozostali startujący w środę biało-czerwoni nie wykorzystali szans na walkę o medale. Sara Elwart (kumite, -61 kg) w pierwszej rundzie 2:1 pokonała Dianę Petrescu z Izraela, ale w kolejnej 4:5 uległa Chince Xiaoyan Yin. Azjatka weszła jednak do finału i Elwart otrzymała możliwość walki w repasażach. Na inaugurację 0:3 uległa jednak Btissam Sadini z Maroka 0:3. Miłosz Sabiecki (kumite, -67 kg) zawody rozpoczął od porażki 0:2 z Brazylijczykiem Viniciusem Figueirą, ale dzięki dobrej postawie rywala w kolejnych pojedynkach, mógł zawalczyć o brązowy medal. W pierwszej walce przegrał jednak 0:2 z Belgiem Jessem Rosiello. W kategorii -50 kg Natalia Szponder przegrała na inaugurację z Amerykanką Nishi Shannon 0:1.