Łyżwiarstwo figurowe – GP: Alina Zagitova i Yuzuru Hanyu triumfują!

• Data publikacji: 04.11.2018, 17:24

Mistrzowie olimpijscy z Pjongczangu triumfują w Helsinkach! Yuzuru Hanyu zdobywa złoty medal podczas zawodów z cyklu Grand Prix. Japoński łyżwiarz figurowy jako pierwszy w historii wykonał kombinację poczwórnego Toeloopa z potrójnym Axlem! Wśród solistek złoto wywalczyła Alina Zagitova.

Historyczny przejazd Hanyu

Rywalizację wśród solistów wygrał Yuzuru Hanyu. Obrońca tytułu mistrza olimpijskiego z Pjonczangu w programie krótkim okazał się być bezkonkurencyjny zdobywając 106.69 pkt! Zmiana systemu oceniania sprawiła, że Yuzuru Hanyu po raz trzynasty w karierze ustanowił nowy rekord świata. Program dowolny zaprezentował do muzyki Edvina Martona. Rozpoczął od niepewnie wykonanego Rittbergera z czterema obrotami, by chwilę później skoczyć czysto i pewnie poczwórnego Salchowa. Japończyk jak zwykle zaprezentował przepiękne piruety, których trudność sędziowie ocenili na czwarty poziom. Yuzuru Hanyu w drugiej części programu przed publicznością zgromadzoną w Helsinkach zaprezentował Toeloopa z czterema obrotami. Kilka chwil później wykonał jako pierwszy w historii kombinację poczwórnego Toeloopa z potrójnym Axlem! Program dowolny Japończyka przejechany w ogromnym tempie oceniono na 190.43 pkt! W łącznej klasyfikacji mistrz olimpijski zdobył zawrotny wynik 297.12 pkt i tym samym uzyskał 40. pkt przewagę nad rywalami!

Reprezentant Czech Michał Brzezina zdobył srebrny medal wśród solistów. Czechowi udało się utrzymać pozycję po programie krótkim. 28-latek swój program dowolny rozpoczął od kombinacji poczwórnego Salchowa z podwójnym Toeloopem. Nie uniknął błędów zaliczając upadek podczas Axla z trzema obrotami. Brzezina zaprezentował świetny występ, za który otrzymał 257.98 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Junhwan Cha pochodzący z Korei. To drugi brązowy medal zdobyty na Grand Prix, przypomnijmy, że pierwszy brąz zdobył podczas Skade Canada.

Bezkonkurencyjna Zagitova

Alina Zagitova pewnie zwyciężyła złoty medal wśród solistek. Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu program dowolny wykonała do utworu „Carmen”, w którym zaprezentowała czysto i pewnie wykonaną kombinację potrójnego Lutza z potrójnym Toeloopem. Rosjanka zachwyciła potrójnym Salchowem oraz trójkombinacją - potrójnego Flipa z podwójnym Toeloopem i podwójnym Rittbergerem. Program dowolny Zagitovej oceniony został na 146.39 pkt. W łącznej klasyfikacji Rosjanka uzyskała niemal 18. punktów przewagi nad rywalkami.

Srebrny medal zdobyła rodaczka Zagitovej - Stanislava Konstantinova, która tym samym zadebiutowała w zawodach Grand Prix od razu na podium. Rosjanka po programie krótkim zajmowała 4. pozycję. W programie dowolnym zaliczyła doskonały przejazd, w którym zaprezentowała siedem skoków z trzema obrotami. Konstantinova zdobyła łącznie 197.57 pkt. Brązowy medal wywalczyła Japońska łyżwiarka Kaori Sakamoto, która wskoczyła z 7. miejsca po programie krótkim na najniższy stopień podium.

Zawody z cyklu Grand Prix odbywały się w Helsinkach w dniach 2-4 listopada. W zawodach nie brali udziału Polacy.