Kolarstwo torowe - PŚ: kolejne medale Polaków

• Data publikacji: 21.10.2018, 18:45

Za nami pierwsza runda Pucharu Świata w kolarstwie torowym, która odbyła się we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Ostatniego dnia zawodów Polacy zdobyli dwa medale. Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wywalczyli srebrny medal w madisonie. Daria Pikulik była trzecia w scratchu.

Wyścig madison był dość nietypowy. Żaden z duetów nie mógł odjechać od rywali. Wyjątkiem byli Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski. Reprezentanci Polski zaatakowali na ponad 30 okrążeń przed metą. Polacy nie nadrobili rundy, ale wygrali 3 lotne finisze i zajęli 3. miejsce na mecie. Ostatecznie Polacy zdobyli 19 punktów, chociaż początkowo mieli na swoim koncie 15 punktów i byli na trzecim miejscu. Po sędziowskiej analizie Pszczolarski i Staniszewski uplasowali się na drugim miejscu. Wygrali Lasse Norman Hansen i Michael Morkov, którzy zdominowali rywalizację. Duńczycy wywalczyli aż 39 punktów, wygrywając cztery finisze, w tym na mecie. Brązowy medal zdobyli Australijczycy Kelland O'Brien i Leigh Howard z wynikiem 17 punktów.

W scratchu wystartowała Daria Pikulik. Na 10 kilometrach, czyli 40 okrążeniach żadna zawodniczka nie nadrobiła okrążenia. Oznaczało to, że o zwycięstwie zadecyduje finisz z grupy. Najlepsza na nim okazała się Australijka Ashlee Ankudinoff. Drugie miejsce zajęła Brytyjka Megan Barker. Na trzeciej pozycji finiszowała Daria Pikulik, która zdobyła pierwszy medal dla Polski wśród kobiet w Pucharze Świata.

Mateusz Rudyk półtora miesiąca temu nie wystartował na mistrzostwach Europy. Polski sprinter wyleczył kontuzję i był gotowy na walkę w Pucharze Świata. W poprzednim sezonie Rudyk wygrał klasyfikację generalną. Dzisiejszą rywalizację Polak rozpoczął znakomicie. W kwalifikacjach wyścigu na 200 metrów ze startu zatrzymanego uzyskał on czas 9,611, który jest rekordem Polski. Rudyk zajął czwarte miejsce w kwalifikacjach. Awans wywalczył także Rafał Sarnecki, który uzyskał 23. rezultat - 9,948.

Rafał Sarnecki odpadł już w 1/16 finału, gdzie przegrał z Brytyjczykiem Jackiem Carlinem. Mateusz Rudyk w 1/16 finału miał wolny los i w 1/8 finału wygrał zaledwie o 13 tysięcznych z Mathijsem Buchlim z Beat Cycling Team. W ćwierćfinale reprezentant Polski triumfował 2:0 z Brytyjczykiem Josephem Trumanem. Tym samym Rudyk awansował do strefy medalowej, gdzie znaleźli się najmocniejsi zawodnicy na świecie. W walce o finał Polak przegrał 0:2 z Harriem Lavreysenem. Holender awansował do finału, gdzie zmierzył się z Australijczykiem Matthewem Glaetzerem. Mateusz Rudyk w rywalizacji o brąz walczył z Holendrem Jeffreyem Hooglandem. Dzisiaj Holendrzy okazali się lepsi od Mateusza Rudyka. Polak przegrał 0:2 z Hooglandem i zajął czwarte miejsce. Po złoty medal sięgnął Glaetzer, który wygrał 2:1 z Lavreysenem.

Wczoraj w keirinie brązowy medal zdobył Krzysztof Maksel. Wśród kobiet dobrze zaprezentowała się Urszula Łoś. Najpierw reprezentantka Polski zajęła piąte miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Zwycięstwo w repasażu zapewniło Łoś awans do półfinale. Polka w drugiej rundzie uplasowała się na piątym miejscu i wystartowała w małym finale. W nim polska zawodniczka przyjechała na czwartej pozycji i została sklasyfikowana na 10. miejscu w całych zawodach. W finale najlepsza okazała się Holenderka Laurine van Riessen. Mistrzyni świata Nicky Degrendele zaliczyła na mecie niebezpieczny upadek.

Niestety, w omnium zabrakło reprezentantek Polski. Niespodzianką nie jest zwycięstwo Kirsten Wild. Mistrzyni świata była druga w scratchu, czwarta w wyścigu tempowym oraz wygrała wyścig eliminacyjny. W wyścigu punktowym Holenderka kontrolowała sytuację. Wild triumfowała z dorobkiem 125 punktów. Druga była Włoszka Letizia Paternoster, która straciła do zwyciężczyni 9 punktów.