Kolarstwo torowe - PŚ: Krzysztof Maksel z medalem!

• Data publikacji: 20.10.2018, 19:40

Krzysztof Maksel zdobył pierwszy medal dla Polski w tegorocznej edycji Pucharu Świata w kolarstwie torowym. Polak zajął trzecie miejsce w finale keirinu na zawodach we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Szymon Sajnok był piąty w omnium.

Krzysztof Maksel rozpoczął zmagania w keirinie od 4. miejsca w eliminacjach. Polak jednak wygrał repasaż i awansował do półfinału. Tam reprezentant Polski pojechał znakomicie i zajmując drugie miejsce, wszedł do wielkiego finału. W walce o medale w keirinie może zdarzyć się praktycznie wszystko. Stawka wyścigu była bardzo mocna. Wydawało się, że Maksel został i nie da rady powalczyć o podium. Jednak nasz zawodnik wspaniale finiszował. Krzysztof Maksel rzutem roweru wyprzedził Theo Bosa oraz Jacka Carlina i to Polak zajął trzecie miejsce. Wygrał Japończyk Yuta Wakimoto przed Nowozelandczykiem Edwardem Dawkinsem.

Był to pierwszy Puchar Świata, w którym Szymon Sajnok wystartował w koszulce mistrza świata. Poprzedni sezon dla Polaka był znakomity, gdyż oprócz wygranej na światowym czempionacie, triumfował również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w omnium. W pierwszej konkurencji, czyli scratchu Sajnok zajął 11. miejsce. Pierwszym liderem został Holender Jan Willem Van Schip. W wyścigu tempowym reprezentant Polski zdobył 23 punkty i zajął 8. miejsce. Drugą konkurencję wygrał Grek Christos Volikakis. Wyścig eliminacyjny padł łupem Brytyjczyka Olivera Wooda. Sajnok był 11. i w klasyfikacji omnium plasował się na 9. miejscu ze stratą 30 punktów do prowadzącego Białorusina Raman Tsishkou.

W finałowym wyścigu punktowym można jeszcze odrobić straty poniesione we wcześniejszych konkurencjach. Szymon Sajnok zaatakował praktycznie równo z wystrzałem oznajmującym start wyścigu. Razem z Polakiem jechał Hiszpan Albert Torres. Polsko-hiszpański duet zgodnie współpracował, nadrobił okrążenie i zdobył kilka punktów na premiach. Sajnok awansował na trzecie miejsce, a Torres został nowym liderem. Mistrz świata nadrobił jeszcze jedno okrążenie, będąc w mocnej grupie. Niestety, polskiego kolarza nie było w decydującym ataku. W końcówce rundę nadrobili Torres, Wood i Thomas. To właśnie ta trójka stanęła na podium pierwszego omnium tegorocznego Pucharu Świata. Najlepszy był Albert Torres, który zdobył 174 punkty. Drugi był Oliver Wood (142 pkt.), a trzeci Benjamin Thomas (139 pkt.). Szymon Sajnok zajął dobre 5. miejsce z wynikiem 120 punktów.

Bartosz Rudyk wygrał swój wyścig eliminacyjny w scratchu. Polak miał szansę na dobry wynik w finale. Jednak atak, w którym brał udział na początku finału nie okazał się skuteczny. Okrążenie nadrobiło sześciu zawodników, którzy walczyli o zwycięstwo. Na niecałe 10 okrążeń przed metą z innymi kolarzami zaatakował Stefan Matzner. Austriak miał na swoim koncie nadrobioną rundę. W końcówce finiszowali jego rywale. Mało zabrakło, a Austriaka wyprzedziłby Australijczyk Leigh Howard. Jednak to Matzner ostatecznie cieszył się ze zwycięstwa. Bartosz Rudyk zajął 17. miejsce.

Daria i Wiktoria Pikulik nie zdobyły punktów w wyścigu madison. Polski duet został sklasyfikowany na 11. pozycji. Piękny pojedynek o drugie miejsce na ostatnim finiszu i zarazem o końcowy triumf stoczyły Dunki i Brytyjki. Amalie Dideriksen i Julie Leth nieznacznie pokonały Neah Evans i Emily Kay. Tym samym zrównały się z nimi punktami i wygrały madison. Na mecie pierwsze były Georgia Baker i Macey Stewart, które zdecydowały się na długi atak, który dał im trzecią pozycję w klasyfikacji. Australijki wcześniej leżały w kraksie.

Najlepszą sprinterką została Wai Sze Lee. Zawodniczka z Hongkongu w finale pokonała 2:0 Australijkę Stephanie Morton. Taki sam wynik był w rywalizacji o brąz. Francuzka Mathilde Gros wygrała z Darią Szmelewą z zespołu Gazprom Ruswelo. Urszula Łoś zajęła 25. miejsce w kwalifikacjach i przeszła do dalszej części zawodów. Marlena Karwacka była 29. i odpadła z zawodów. W 1/16 finału Łoś pokonała Nowozelandkę Natashę Hansen. W biegu 1/8 finału reprezentantka Polski okazała się słabsza od Holenderki Laurine van Riessen.