YOG 2018 - gimnastyka artystyczna: Rosja kontynuuje złote tradycje

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 17.10.2018, 00:39

Trzecie młodzieżowe igrzyska i trzecie złoto dla „artystki” z Rosji. Tym razem mistrzynią olimpijską w wieloboju została Daria Trubnikowa.

W niedługiej historii młodzieżowych igrzysk rozdano pięć kompletów medali w gimnastyce artystycznej. Za każdym razem na najwyższym stopniu podium stawały zawodniczki z Rosji. Indywidualny tytuł mistrzyni olimpijskiej w wieloboju w 2010 roku w Singapurze wywalczyła Aleksandra Merkułowa, a cztery lata później najlepsza była Irina Annenkowa. Podczas zmagań w Buenos Aires plansza gimnastyczna była królestwem Darii Trubnikowej.

Młoda Rosjanka przyjechała do Argentyny w roli faworytki – w tym roku zdobyła już dwa złote medale podczas mistrzostw Europy (w rywalizacji drużynowej oraz w juniorskim układzie z maczugami). Świetną formę potwierdziła w Buenos w kwalifikacjach wieloboju, które były częścią multidyscyplinarnych zawodów drużynowych w gimnastyce. Międzynarodowy zespół z Daszą Trubnikową w składzie kilka dni temu wywalczył złote medale igrzysk.

Kwalifikacje wyłoniły także osiem zawodniczek, które o medale wieloboju walczyły w finale. "Artystki" raz jeszcze prezentowały po cztery układy z poszczególnymi przyborami. Za układ z obręczą Trubnikowa otrzymała notę o 0.1 pkt. niższą niż Ukrainka Chrystyna Pohranyczna, ale trzy kolejne ćwiczenia były jej popisem. Rosjanka uzyskała zdecydowanie najwyższe oceny i pewnie wygrała wielobój z dorobkiem 69.400 pkt.

Za plecami gimnastyczki z Rosji toczyła się walka o pozostałe krążki. Rywalki Trubnikowej prezentowały się nierówno – świetne występy przeplatały słabszymi. Chrystynie Pohranycznej przydarzył się duży błąd w układzie z piłką, a Włoszka Talissa Toretti pomyliła się w ostatnim ćwiczeniu ze wstążką. Obie zawodniczki po kolejnych rotacjach kilkukrotnie zamieniały się miejscami, a do walki o krążki włączyła się także Białorusinka Anna Kamienszczikowa. Ostatecznie wicemistrzynią olimpijską została Pohranyczna (65.100), a brąz przypadł Torretti (64.650).